19. srpna 2011 16:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ dostane 78 milionů povolenek zdarma

Aktivisté Greenpeace opět lezou na komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté Greenpeace opět lezou na komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku | foto: ČTK

PRAHA Energetická společnost ČEZ dostane v období 2013 až 2020 zhruba 77,6 milionu emisních povolenek zdarma. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na návrh ministerstva životního prostředí.

Návrh také předpokládá, že celkový počet povolenek, které budou v průběhu zmíněného období zdarma vydány všem výrobcům elektřiny v České republice, dosáhne 108,2 milionu.

Navrhovaný příděl pro ČEZ bere v úvahu akvizici Teplárny Trmice a také připravované převzetí firmy Energotrans. Ta vlastní elektrárnu v Mělníku a dodává teplo do Prahy.

ČEZ má podle některých zpráv emisních povolenek nadbytek. Za poslední tři roky získal ČEZ podle loňské průměrné ceny povolenky navíc za zhruba dvě miliardy korun. ČEZ tvrdí, že přebytek povolenek vznikl díky tomu, že firma do ovzduší vypustila méně oxidu uhličitého.

Za poslední tři roky získal ČEZ navíc 6,7 milionu povolenek. Kromě České republiky je získal také například pro své podniky v Bulharsku či Polsku.

Lidovky.cz, ČTK