Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ: Elektřina zdraží, ale méně než plyn či uhlí

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Špatnou i dobrou zprávu má pro zákazníky elektrárenská společnost ČEZ. Cena elektřiny v příštím roce vzroste, ale nárůst bude menší než v případě zemního plynu a jiných paliv.

Podle odhadu výkonného ředitele ČEZ Daniela Beneše se nárůst výdajů domácností za elektřinu bude pohybovat v řádu jednotek procent. Impulz ke zdražení pochází z Německa, které po politicky motivovaném odstavení sedmi jaderných bloků muselo navýšit výrobu v dražších uhelných a plynových elektrárnách.

Čtěte v LN:

Rozhovor s Danielem Benešem čtěte v sobotních LN 

Další růst cen elektřiny na burzách do konce roku již Beneš neočekává. "Jsem přesvědčen, že cena vzrostla víc, než je z ekonomického hlediska logické, a že se mírně sníží. Zřejmě se nevrátí k úrovni okolo 50 eur za megawatthodinu, ale podle mého názoru ani nevzroste nad 60 eur," předvídá výkonný ředitel ČEZ.

Analytici vidí situaci na trhu s elektřinou podobně. "Uzavření tří nebo čtyř bloků znamená cenu okolo 55 eur. Uzavření všech osmi bloků, které je nejpravděpodobnější, povede ke stabilizaci ceny kolem 60 eur," odhaduje analytik společnosti Wood & Company Jan Tomaník.
 

Čtěte také:

Situace by mohla prospět velkým dodavatelům, kteří nakupují elektrickou energii průběžně. ČEZ stihl asi čtvrtinu elektřiny, určené pro maloodběratele na příští rok, nakoupit ještě před havárií v japonské Fukušimě. "Elektřinu na následující rok nakupujeme pro domácnosti kontinuálně – každý měsíc jednu dvanáctinu," dodává mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Naopak menší dodavatelé, kteří mají ve zvyku nakupovat elektřinu pro své zákazníky "na poslední chvíli", se mohou dostat do existenčních potíží.

Dceřiná firma ČEZ Prodej loni nakupovala elektřinu pro malé firmy a domácnosti v průměru za 48 eur za megawatthodinu. Aktuální cena na pražské energetické burze činí 56 eur. Nárůst by však měla redukovat jak posilující koruna, tak i regulovaná část ceny elektřiny.

Přesnější odhad vývoje cen se však nikdo neodvažuje tipovat. Stále zůstávají dvě neznámé – jak dlouho potrvá konflikt v Libyi a kolik elektráren padne za oběť protijadernému tažení německých politiků.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...