29. dubna 2011 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ: Elektřina zdraží, ale méně než plyn či uhlí

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Špatnou i dobrou zprávu má pro zákazníky elektrárenská společnost ČEZ. Cena elektřiny v příštím roce vzroste, ale nárůst bude menší než v případě zemního plynu a jiných paliv.

Podle odhadu výkonného ředitele ČEZ Daniela Beneše se nárůst výdajů domácností za elektřinu bude pohybovat v řádu jednotek procent. Impulz ke zdražení pochází z Německa, které po politicky motivovaném odstavení sedmi jaderných bloků muselo navýšit výrobu v dražších uhelných a plynových elektrárnách.

Čtěte v LN:

Rozhovor s Danielem Benešem čtěte v sobotních LN 

Další růst cen elektřiny na burzách do konce roku již Beneš neočekává. "Jsem přesvědčen, že cena vzrostla víc, než je z ekonomického hlediska logické, a že se mírně sníží. Zřejmě se nevrátí k úrovni okolo 50 eur za megawatthodinu, ale podle mého názoru ani nevzroste nad 60 eur," předvídá výkonný ředitel ČEZ.

Analytici vidí situaci na trhu s elektřinou podobně. "Uzavření tří nebo čtyř bloků znamená cenu okolo 55 eur. Uzavření všech osmi bloků, které je nejpravděpodobnější, povede ke stabilizaci ceny kolem 60 eur," odhaduje analytik společnosti Wood & Company Jan Tomaník.
 

Čtěte také:

Situace by mohla prospět velkým dodavatelům, kteří nakupují elektrickou energii průběžně. ČEZ stihl asi čtvrtinu elektřiny, určené pro maloodběratele na příští rok, nakoupit ještě před havárií v japonské Fukušimě. "Elektřinu na následující rok nakupujeme pro domácnosti kontinuálně – každý měsíc jednu dvanáctinu," dodává mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Naopak menší dodavatelé, kteří mají ve zvyku nakupovat elektřinu pro své zákazníky "na poslední chvíli", se mohou dostat do existenčních potíží.

Dceřiná firma ČEZ Prodej loni nakupovala elektřinu pro malé firmy a domácnosti v průměru za 48 eur za megawatthodinu. Aktuální cena na pražské energetické burze činí 56 eur. Nárůst by však měla redukovat jak posilující koruna, tak i regulovaná část ceny elektřiny.

Přesnější odhad vývoje cen se však nikdo neodvažuje tipovat. Stále zůstávají dvě neznámé – jak dlouho potrvá konflikt v Libyi a kolik elektráren padne za oběť protijadernému tažení německých politiků.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.