6. října 2009 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ hledá kdo ho pojistí proti jaderné katastrofě

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Energetická skupina ČEZ vyhlásila výběrové řízení na pojištění rizik z provozu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Předpokládaná hodnota zakázky je 250 milionů korun. Současně vyhlásila soutěž na pojištění odpovědnosti za jadernou škodu při přepravě jaderného materiálu v České republice a Rusku.

Hodnota druhého kontraktu je 130 milionů korun. ČTK to dnes zjistila z informačního systému o veřejných zakázkách.

"Před časem se novelizací atomového zákona navýšily minimální pojistné částky, které musíme pojištěním zabezpečit, proto byly vyhlášeny tendry," řekla ČTK mluvčí skupiny Eva Nováková. Nové pojistky tak mají být aktualizací již platného povinného pojištění.

Pojištění se týká případné škody vzniklé třetím osobám. Odpovědnost elektrárenské společnosti za jadernou škodu je v případě elektráren, skladů a úložišť vyhořelého jaderného paliva omezena atomovým zákonem na osm miliard korun. Pojistná částka nesmí být v tomto případě nižší než dvě miliardy korun.

U ostatních jaderných zařízení a přeprav omezuje zákon odpovědnost držitelů povolení na dvě miliardy korun. Pojistná částka nesmí být v tomto případě nižší než 300 milionů korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!