18. června 2010 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ je prý v Bulharsku příliš drahý, firmě hrozí vysoká pokuta od státu

Bulharská leva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharská leva | foto: Shutterstock

SOFIA Česká energetická společnost ČEZ, její německý rival E.ON a rakouský konkurent EVN v Bulharsku podle tamního energetického regulátora DKEVR porušují licence, a to například účtováním příliš vysokých cen.

Informovala o tom dnes agentura APA. Dodala, že regulátor již avizoval záměr udělit těmto třem firmám pokuty, odebrání licencí je však podle bulharských médií vyloučeno.

Čtěte více:

Možná výše pokuty se podle médií pohybuje od 20.000 do milionu leva (zhruba 260.000 až 13 milionů Kč). Při opakovaném pochybení se horní hranice zvyšuje na tři miliony leva. Firmy by podle DKEVR rovněž měly omezit plánované pětiprocentní zvýšení cen elektřiny na jedno až dvě procenta, napsala agentura APA.

Bulharsko v roce 2004 firmám ČEZ, E.ON a EVN prodalo 67 procent ve třech domácích distributorech energie. Letos v dubnu bulharská vláda zahájila audity těchto tří distribučních podniků. Premiér Bojko Borisov předtím obvinil předešlou vládu z nevýhodných privatizačních kontraktů, které nyní údajně vedou ke zvýšení cen za elektřinu.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.