9. dubna 2009 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ koupil elektrárnu na biomasu

Biomasa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biomasa | foto: Reprofoto

PRAHA Společnost ČEZ podepsal smlouvu o koupi 100 procent akcií firmy CZECH HEAT, která vlastní kombinovaný zdroj na výrobu elektřiny a tepla spalováním biomasy v Jindřichově Hradci. Vyrobené teplo je dodáváno zejména do centrálních rozvodů města. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách.

Energetické centrum Jindřichův Hradec zahájilo zkušební provoz v listopadu 2008. Nový zdroj ročně vyrobí spalováním biomasy více než 30.000 MWh elektřiny - toto množství zhruba odpovídá spotřebě elektřiny 8500 domácností za rok.

Energetické centrum dodává teplo horkovodem do centrálních rozvodů společnosti Teplospol, a. s., a jeho výroba pokryje cca 35 procent spotřeby tepla ve městě. Kromě toho energetické centrum přímo dodává teplo a teplou vodu přibližně 200 domácnostem v sídlištích Jitka a Bobelovka. Celkový objem dodávaného tepla odpovídá spotřebě přibližně 3500 jindřichohradeckých domácností.

Podíl biomasy je stále malý
Loni se v elektrárnách ČEZ v ČR spálilo více než 347.000 tun biomasy, formou spoluspalování s hnědým uhlím. Nejvýznamnější položkou v celkově spálené biomase v Česku byly loni rostlinné materiály (dřevní hmota) s více než 336.000 tunami, což je meziročně o 44,8 procenta více.

V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách. Příspěvek obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny je ale minimální, méně než tři procenta.

ČTK