Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ marně vymáhá na Balkáně více než miliardu korun

Elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení | foto: Shutterstock

PRAHA Rumunské státní dráhy mnohdy celé měsíce neplatí společnosti ČEZ za odebranou elektřinu. Ta jim přitom ze zákona musí proud dál poslušně posílat. Drážní dluh nyní činí 170 milionů lei, což představuje více než jednu miliardu korun. Rumunsko je tak nejhorším ze všech dlužníků, se kterými se ČEZ musí při své expanzi směrem na východ potýkat.

Tvrdý střet s realitou zažívá společnost ČEZ při své expanzi do států na východě Evropy. Zatímco v Česku čelí obviněním členové jejího vlastního komanda pro odhalování krádeží, v balkánských zemích vede každodenní boj s neplatiči včetně státních institucí.

Lákavý potenciál rychle rostoucích trhů je vykoupen špatnou platební morálkou především v Albánii, kde firma loni na jaře ovládla monopolního distributora elektřiny. Podle informací LN dokonce tamní představitelé ČEZ musí čelit i výhrůžkám ze strany bývalých zaměstnanců.

Největším problémem jsou však vysoké energetické ztráty z velké části způsobené krádežemi. V Albánii se z drátů ztratí až 38 procent distribuované elektřiny a i v civilizovanějším Rumunsku je to stále nadprůměrných 12 procent. Současná ekonomická krize pak situaci ještě zhoršuje.

"Snížení celkových ztrát je jednou z našich priorit. Již jsme zahájili příslušné procesy a máme obrovskou výhodu v tom, že tyto postupy již máme ověřené v praxi z Bulharska i Rumunska," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Největší dlužník? Stát
Jenže ani v Rumunsku a Bulharsku firma zdaleka nemá vyhráno. Stále se například nedaří vyřešit spor s rumunskými státními drahami, jejichž dluh se v tomto roce přehoupl přes jednu miliardu korun a dál narůstá.
"Nechceme mediálním vyjádřením jakkoliv komplikovat vyjednávání s rumunskou vládou. Přesto je to problém, který je nutné řešit. Dodávky přerušit nemůžeme, protože nám to zapovídá zákon. Za ty roky jsme se ale naučili s tímto problémem pracovat," komentovala to Nováková.
Především v Rumunsku a Bulharsku se platební morálka za současné situace ještě o něco zhoršila a narostly i netechnické ztráty.
"Třeba v Bulharsku máme průběžně padesát procent pohledávek po lhůtě splatnosti. Ale tam je obvyklé, že většina zákazníků platí jen s mírným zpožděním," prohlásil před časem Tomáš Pleskač, ředitel zahraniční divize ČEZ.
Opět je to ale především Albánie, kde jsou s ohledem na jinou mentalitu největší problémy s placením u běžných lidí, firem i veřejných institucí. Vzhledem k horskému terénu je navíc řada oblastí velice obtížně dostupná.
"Ve městech také ne všechny ulice mají název, takže i doručení faktur může být někdy oříšek. Na druhou stranu jsme překvapeni z toho, kolik dobře vzdělaných lidí v Albánii je. Samozřejmě lidé jsou tu obecně horkokrevnější než v České republice," popsala Nováková.
Některá odběrná místa také nejsou vůbec osazena elektroměry a mnoho lidí má tak nízké odběry, že se ani nevyplatí vyslat k nim auto s technikem. Velké ztráty způsobuje i zastaralá distribuční síť a velké investice v tomto směru vyžadují i Bulharsko nebo Rumunsko.

Rusko: Nepřátelský východ
O svých zkušenostech s nepřátelským prostředím by mohla vyprávět také skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Ta narazila na tvrdý odpor při svém tažení do Ruska, který zdaleka neskončil jen výhrůžkami. Od jejího vstupu do pojišťovny Ingosstrach už ruské soudy řešily desítky sporů.

Česká firma tak například musela obhájit své právo na samotný vstup do Ingosstrachu, zabránila pokusu navýšit jednostranně jmění pojišťovny tak, aby se její podíl smrskl na čtvrtinu, nebo dosáhla zrušení směrnice vylučující z dozorčí rady cizince.

Klíčovou postavou těchto sporů je ruský magnát a majoritní vlastník Ingosstrachu Oleg Děripaska, který se aktivity Čechů snaží držet na uzdě. Rozepře stále pokračují a nejnověji například PPF napadla miliardové transakce, které údajně mají sloužit k tunelování pojišťovny.

Plány na expanzi do Ruska nebo na Ukrajinu ostatně měl i sám ČEZ, nakonec se jich ale z různých důvodů raději vzdal.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.