24. dubna 2009 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ míří do Albánie, koupí distributora

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

TIRANA Albánský parlament schválil prodej 76 procent distribuční společnosti DSO české elektrárenské skupině ČEZ. Uvedl to dnes náměstek albánského ministra energetiky Enno Bozdo. Albánie předpokládá, že ČEZ investuje nejméně 200 milionů eur (5,33 miliardy Kč), aby se omezily ztráty a krádeže elektřiny ze sítě.

Tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková sdělila, že ČEZ má stejné informace. "Jedná se o jeden z kroků, který by měl vést k dokončení celé transakce do konce června 2009," dodala.

ČEZ v březnu nabídl za podíl DSO 102 milionů eur. Albánie předtím schválila, že podniku odepíše 60 milionů eur. Jednání o tom byla zdlouhavá a složitá, připomněla agentura Reuters.

Bozdo uvedl, že ČEZ bude muset investovat, aby splnil slib, že během pěti let sníží krádeže a ztráty eletřiny ze sítě na 17 procent proti nynějšímu stavu. Tržby má ČEZ zvyšovat o jedno procento ročně.

Za rostoucí poptávky má Albánie nedostatek elektřiny a krádeže a špatný stav sítě situaci ještě zhoršují. Podle loňské studie Světové banky se v Albánii neplatí za více než polovinu spotřebované elektřiny.

Náměstek zopakoval, že se letos v Albánii ceny elektřiny zvyšovat nebudou. S postupným zvyšováním se počítá v příštích letech, letos jsou v Albánii všeobecné volby.

Předpokládá se, že ČEZ převezme DSO v polovině května či později. DSO ročně dodává kolem 5,3 terawattu elektřiny, napsala agentura Reuters.

ČTK