5. března 2010 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ nebude připojovat sluneční elektrárny, sám ale chystá další projekt

Dne 15.7.2008 byla do provozu spuštěna Fotovoltaická elektrárna I.etapa v Českých Velenicích o instalovaném výkonu 1,1 MWp | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dne 15.7.2008 byla do provozu spuštěna Fotovoltaická elektrárna I.etapa v Českých Velenicích o instalovaném výkonu 1,1 MWp |

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ se chystá vybudovat další velkou solární elektrárnu. Má vyrůst ve středočeských Chvaleticích, nedaleko uhelné elektrárny ČEZ, a její instalovaný výkon má dosáhnout nejprve 11 megawattů a později až 20 megawattů. Uvádí to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Společnost přitom na žádost provozovatele přenosové soustavy ČEPS přestala před 14 dny udělovat povolení k připojení nových solárních a větrných elektráren pro ostatní společnosti.

ČEPS přitom žádal dokonce kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny odpojování slunečních elektráren. Podle vyjádření generálního ředitele ČEPS Petra Zemana by se elektrárny mohly začít odpojovat už příští rok v létě.

Čtěte více

Nová elektrárna ČEZ bude stát v prostoru odkališť elektrárny Chvaletice, celková investice by se měla pohybovat kolem dvou miliard korun. Podle MfD je definitivně rozhodnuto zatím jen o první etapě, s výkonem 11 MW, na niž má ČEZ potřebná povolení. Připravuje se i druhá etapa, ale o té zatím konečné rozhodnutí nepadlo.

S výkonem 20 MW by se chvaletická solární elektrárna stala jedním z největších zdrojů sluneční energie v zemi. Vůbec největším projektem je připravovaná solární elektrárna ČEZ v Milovicích, jejíž výkon by měl dosáhnout až 50 MW při investici zhruba pět miliard korun. Další kolos se chystá v jihočeském Ševětíně, kde má být kapacita 30 MW, dodává Mladá fronta Dnes.

Lidovky.cz, ČTK