Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ nechal vydělat Key Investments. Zaplatil za analýzy bulharského trhu

Bulharsko hrozí, že znárodní podniky patřící ČEZu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharsko hrozí, že znárodní podniky patřící ČEZu | foto: Shutterstock

PRAHA Záhadná brokerská firma Key Investments měla vždy nebezpečně blízko k vrcholným patrům české politiky. Teď se ukazuje, že jí nechal vydělat i polostátní ČEZ.

Lidové noviny zjistily, že v letech 2005 až 2008 Key Investments spolupracovala s elektrárenským gigantem dvěma způsoby: poskytovala mu poradenské služby, a dokonce spravovala i část jeho finančních aktiv.

LN mají k dispozici několik analýz z roku 2008. Všechny obsahují hlavičku Key Investments a týkají se investic ČEZ v Bulharsku. Rozebírají zejména pozici energetické společnosti na tamějším trhu a bulharskou legislativu. Podle informací LN z okruhů blízkých vedení elektrárenské firmy radila Key Investments i dalším zahraničním společnostem s majetkovou účastí ČEZ. Jenom za „bulharské rady“ si měla naúčtovat několik milionů korun.

Špatná diplomová práce

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž na dotaz LN přiznal, že Key Investments, jejíž tři bývalí manažeři dnes čelí obvinění policie, skutečně pro polostátní firmu pracovala. „ČEZ, a. s., v roce 2005 uzavřela smlouvu o poskytování poradenských služeb v oblasti financování,“ potvrdil mluvčí Kříž.

Vztahy Key Investments a ČEZ - grafika.

Jak se k lukrativním zakázkám firma s utajenými vlastníky dostala, to nechce ČEZ prozradit. Stejně jako informaci, kolik celkem Key Investments dostala zaplaceno. „Detaily k smluvním záležitostem neposkytujeme,“ uvedl Kříž. Od spolupráce se záhadnou firmou už prý uběhla příliš dlouhá doba. „Řada pracovníků zde již není zaměstnána,“ vysvětluje mluvčí.

Že by se Key Investments, která je už přes rok v konkurzu, zabývala energetickým poradenstvím, je novinkou. LN proto požádaly o posouzení kvalifikovanosti analýz jednoho z nejznámějších energetických analytiků, Michala Šnobra ze skupiny J&T. „Ani to nemusím číst do konce. Tohle působí jako špatná diplomová práce. Můj dvanáctiletý syn by to zvládl lépe. Jde o informace zkopírované z výročních zpráv a valných hromad,“ myslí si Šnobr, který je zároveň minoritním akcionářem ČEZ. Podle něj musela polostátní firma všechny informace obsažené v analýzách mít k dispozici sama.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!