1. prosince 2009 0:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ o razii věděl pět dní předem, komise to chce vyšetřit

Generální ředitel ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Martin Roman. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Informace o chystané razii v centrálách českých energetických firem dorazily do České republiky zhruba o pět dní dříve, než úředníci antimonopolního úřadu Evropské komise přiletěli do Prahy.

Podle zdrojů LN se však v brněnském sídle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže dlouho neohřály a dostaly se do rukou společností ČEZ, Severočeské doly a Energetický a průmyslový holding.

Čtěte více

"Informace o zásahu kontrolorů z Evropské komise jsme dostali vcelku podrobné. Byli jsme informováni o tom, kdy tu budou, kolik jich sem přijde, kam se půjde... všechno jsme věděli zhruba 4 až 5 dní dopředu. U nás všichni na úřadu jsme to věděli," řekl LN šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.

Zástupci zmíněných firem trvají na tom, že se o chystané úterní razii dozvěděli až ze zprávy, kterou v pondělí na svých internetových stránkách zveřejnil týdeník Euro. Podle důvěrných informací LN se však ve všech třech podnicích ještě před kontrolou z komise likvidovaly dokumenty a data z počítačů. "Skartovačky jely naplno," uvedl zdroj ze společnosti ČEZ.

"To je absolutní nesmysl. Kdybychom to udělali a kontroloři se to dozvěděli, tak dostaneme pokutu jen z principu. To prostě nejde," tvrdí generální ředitel ČEZ Martin Roman. To samé říká i mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH). "K tomu nemáme co říct, to jsou fámy, na které nebudeme reagovat. My jsme se o tom dozvěděli v pondělí z Eura," uvedl mluvčí EPH Martin Maňák.

Rafaj odmítl, že informace o razii unikly z ÚOHS. Zdůraznil, že server Euro.cz, který informaci o razii v ČEZ a EPH přinesl jeden den před příjezdem inspektorů, neinformoval o detailech inspekce. "Kdyby to uteklo od nás, tak by se tam objevilo alespoň datum a třeba že se toho bude náš úřad účastnit," řekl Rafaj.

Další podrobnosti o razii v ČEZu si přečtěte v úterním vydání deníku

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz