Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ objednal elektrárnu včas. Ušetří miliardy

Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. | foto: Shutterstock

PRAHA První velká paroplynová elektrárna v Česku vyjde levněji, než elektrárenská společnost ČEZ původně očekávala. Po podepsání všech smluv s dodavateli vycházejí celkové náklady na nový energetický zdroj v severočeských Počeradech na zhruba 17 miliard korun. Ještě na jaře ČEZ počítal s částkou okolo 20 miliard.

Společnost stihla uzavřít smlouvy dříve, než zpráva o uzavírání jaderných elektráren v Německu navýšila zájem o stavbu paroplynových zdrojů. "V souvislosti s rozhodnutím Německa odstoupit od jádra lze očekávat v tomto směru zhoršení situace. Poptávka po paroplynových technologiích poroste," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ zahájil výstavbu elektrárny letos v březnu. Generálním dodavatelem stavby je Škoda Praha Invest, náležící do skupiny ČEZ. Plynové turbíny pro novou elektrárnu dodá koncern Siemens, kotle na odpadní teplo Slovenské energetické strojírny a parní turbínu plzeňská Škoda Power. Stavební práce má na starosti Metrostav.

ČTĚTE TAKÉ:

Cena elektřiny zůstává – aspoň z pohledu výrobců – nízká. Vedení skupiny ČEZ proto loni v listopadu informovalo o výrazných škrtech v investičním programu. Původně plánovaný objem investic v období let 2010 až 2014 byl redukován o 20 procent na 297 miliard korun.

Skutečné investice mohou být ještě nižší. Například proškrtaný rozpočet na investice v loňském roce byl 76 miliard korun, skutečný výsledek činil necelých 73 miliard. Omezení se dotklo hlavně expanze v zahraničí.

Na českém trhu naopak ČEZ dál posiluje. Důkazem může být i nedávná dohoda s Pražskou teplárenskou, podle které ČEZ odkoupí uhelnou elektrárnu Mělník I. Dožívající uhelné bloky v Mělníce má do budoucna nahradit další paroplynová elektrárna, která zajistí výrobu tepla také pro východní část Prahy.

Investoři na změny v investiční strategii reagují kladně. Navzdory propadům na burzách se tržní hodnota skupiny ČEZ drží na úrovni okolo 420 miliard korun.

Burzovní hráči si tedy cení ČEZ na víc než německý energetický koncern RWE. Ačkoliv má RWE vyšší výkon elektráren i více zákazníků, jeho tržní kapitalizace se v posledních dnech propadla na 355 miliard korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....