11. května 2009 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ opět zvyšuje zisk, navzdory krizi

PRAHA Čistý zisk energetické skupiny ČEZ vzrostl podle analytiků oslovených ČTK za letošní první čtvrtletí meziročně v průměru o 14 procent na 17,9 miliardy korun. K rekordním výsledkům pomohly firmě vyšší ceny elektřiny a výroba v jaderných elektrárnách.

ČEZ zveřejní konsolidované výsledky hospodaření ve středu.

Hospodářská krize se podle analytiků dotkla hlavně domácí spotřeby energie, především v průmyslu. Podle Energetického regulačního úřadu se poptávka meziročně snížila zhruba o 3,5 procenta na 16,2 terawatthodiny. Pokles poptávky po elektřině zhorší výsledky segmentu distribuce. Nicméně tento negativní vliv bude převýšen meziročně vyššími cenami elektřiny.

"Díky tomu, že ČEZ prodal významnou část elektřiny pro tento kvartál v první části roku 2008, tedy ještě před propadem cen komodit, dosáhl více než patnáctiprocentního meziročního nárůstu velkoobchodní ceny," uvedl pro ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Jádro táhne výrobu
Výsledkům pomohla také lepší výkonnost jaderných elektráren. "Pozitivní bude i slabší kurz koruny k euru. Na úrovni čistého zisku bude mít kladný vliv přecenění sedmi procent podílu ve společnosti MOL," dodal analytik UniCredit Bank Dan Karpíšek.

Negativně na hospodaření firmy naopak zřejmě dopadne kauza spojená s pádem Moravia Energo. Ta se podle Hatlapatky projeví ztrátou z obchodování s deriváty v předpokládané výši téměř 1,5 miliardy korun. Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze ale společnost již údajně obdržela bankovní garance, které kryly její pohledávky.

Stát v ČEZ vlastní téměř 70 procent akcií. Za celý loňský rok firma hospodařila s čistým ziskem 47,4 miliardy korun, což bylo o téměř 11 procent více než v roce 2007.

ČTK