14. září 2009 22:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ platí za mezisklad firmě, jejíž exzástupce je ve vazbě

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Strategický mezisklad na vyhořelé palivo z Jaderné elektrárny Temelím, který má být dokončen příští rok, staví podle Mladé fronty Dnes (MfD) firma s anonymními vlastníky skrytými v Lichtenštejnsku.

 

Nedávným děním v této společnosti se prý navíc zabývá policie. O závěrech MfD dnes informovaly server iDnes.cz a Česká televize (ČT) ve svém pořadu Reportéři ČT.

Sklad za 1,5 miliardy korun staví firma CEEI, jejíž bývalý jednatel Martin Peter, který ji zastupoval při podpisu smlouvy s investorem, tedy ČEZ, je nyní podle listu ve vazební věznici. Policie ho prý zatkla kvůli údajné přípravě brutálního napadení a vydírání jeho kolegy - současného jednatele CEEI Jiřího Kováře, který byl v 90. letech šéfem Úřadu vlády. Kovář je podle ČT dodnes aktivním politikem ODS, místopředsedou oblastního sdružení na jižní Moravě.

V pozadí konfliktu je podle Petera hádka o to, komu firma patří a kdo bude příjemcem zisku ze strategické zakázky. Peter řekl, že firma stavějící mezisklad je částečně jeho. To však odmítá nový jednatel firmy Kovář. Podle něj byl Peter z funkce jednatele odvolán, protože na účet firmy vedl velmi nákladný život.

Proč si ČEZ vybral společnost, která není schopná doložit své vlastníky a kde jednání jednoho z klíčových lidí vyšetřuje policie, vysvětlují jeho manažeři tím, že neměli jinou možnost. CEEI se totiž do soutěže na stavbu meziskladu, kterou ČEZ vypsal před dvěma lety, přihlásila jako jediná.

"Nejsem oprávněn podle zákona o zadávání veřejných zakázek jakýmkoliv způsobem lustrovat, komu patří nebo nepatří jakákoliv firma. To je prostě diskriminační. I kdybych zjistil, že to patří komukoliv," řekl k případu člen představenstva ČEZ Vladimír Hlavinka.

Mezisklad vyhořelého paliva je klíčovou stavbou. Po desítky let v ní má stát radioaktivní palivo. Pokud by nestál včas, ČEZ by podle iDnes.cz musel odstavit temelínskou elektrárnu. Mezisklad v elektrárně v Dukovanech přitom podle ČT již dříve postavil ČEZ výrazně levněji než je 1,5 miliardy, což by nyní mohl stát mezisklad v Temelíně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!