Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
6. listopadu 2010 20:12, aktualizováno 7. 11 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ popřel nákup dalších solárních projektů, peníze chce pro sebe

solární elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Energetická skupina ČEZ neplánuje kupovat další solární elektrárny, ani o tom neuvažuje. Firma ve fotovoltaice jen dokončuje své nynější projekty, sdělil dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Reagoval tak na informace České televize, že státem většinově vlastněná společnost se snaží vykupovat fotovoltaické projekty, jejichž financování může být ohroženo budoucím zdaněním těchto zdrojů energie.

"ČEZ dokončuje jen své stávající projekty a od poloviny letošního roku s nikým o koupi dalších nejedná, tedy dávno předtím, než se začalo diskutovat o problému fotovoltaických elektráren, natož než se objevila vůbec zmínka o možnosti zdanění abnormálních výnosů z těchto elektráren," uvedl Kříž.

ČEZ nyní u Evropské investiční banky (EIB) žádá o úvěr 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun), podle ČT mají peníze sloužit právě na investice do solárních elektráren.

Čtěte více

Firma ale dnes uvedla, že o této půjčce začala jednat již letos v lednu a peníze jsou určeny na už dříve oznámené projekty. "V podmínkách půjčky je jasně psáno, že jde o financování projektů již ve vlastnictví ČEZ a ČEZ tuto půjčku použije na doplatky stávajících projektů. Na nové projety půjčku nelze podle podmínek ani použít," uvedl Kříž.

Česká televize uvedla, že ČEZ s nabídkou na odkoupení oslovuje vlastníky solárních elektráren, kteří mohou mít problémy s financováním svých projektů poté, co budou schváleny zákony omezující podporu obnovitelných zdrojů energie.

Vláda mimo jiné navrhuje zdanit na tři roky elektřinu ze slunečních elektráren 26 procenty a zvýšit poplatky za zábor zemědělské půdy pro výstavbu těchto zdrojů. Opatření mají omezit zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli příspěvkům na energii z fotovoltaických elektráren.

Podle ČEZ jsou informace o jeho snaze odkupovat fotovoltaické projekty "záměrně šířenou nepravdou ze strany vlastníků solárních elektráren", kteří si chtějí zachovat své příjmy. Česká fotovoltaická průmyslová asociace ovšem varuje, že hlavně zdanění bude pro malé investory zničující, daň 26 procent na solární elektřinu podle asociace poškodí zhruba 1450 firem.

Daň může způsobit malým investorům problémy

Mnoho investorů za své fotovoltaické projekty ručí bankám majetkem a zavedení daně jim způsobí existenční problémy, uvedl v pátek prezident asociace František Smolka, když asi stovka investorů do solárních elektráren protestovala před Poslaneckou sněmovnou proti možnému schválení daně.

Do konce letoška hodlá ČEZ v České republice zahájit zkušební provoz ve fotovoltaických elektrárnách o instalovaném výkonu zhruba 100 megawattů, uvedl dnes Kříž. Firma by tak měla mít solární elektrárny s instalovaným výkonem zhruba 120 MW a tržní podíl mezi sedmi a osmi procenty.

Mluvčí dodal, že firma v první polovině letošního roku zastavila projekty solárních elektráren v uhelných elektrárnách Chvaletice, Tušimice a Prunéřov o výkonu až 300 MW, aby nepodporovala nárůst těchto zdrojů. "(ČEZ) realizoval jen nákup elektráren, kde bylo již naprosto jasno, že budou realizovány i bez ČEZ a finanční prostředky mohou odplynout zcela mimo ČR," doplnil Kříž..

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!