23. března 2010 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ poslal bulharský plynový projekt k ledu, dodávky jsou prý nejisté

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

SOFIE Elektrárenská společnost ČEZ zřejmě kvůli nejistotě kolem dodávek plynu a regulace trhu pozastaví projekt paroplynového bloku o výkonu 880 megawattů v elektrárně v bulharské Varně.

ČEZ to sdělila v dnešní odpovědi na otázku agentury Reuters. Společnost loni zveřejnila plán nahradit ve Varně paroplynovým blokem za 800 milionů eur (20,4 miliardy Kč) uhelné bloky a konečné rozhodnutí měla učinit letos v říjnu.

Paroplynový blok

Loni v létě ČEZ uzavřela smlouvu s konzultační firmou WorleyParsons, která má na výstavbu paroplynového bloku ve Varně dohlížet.

Zařízení má nahradit tři staré uhelné bloky, které musí být kvůli přísným normám EU odstaveny nejpozději do roku 2012.

Elektrárnu, která zajišťuje elektřinu více než dvěma milionům lidí, převzala ČEZ v roce 2006 poté, co získala distribuční síť pro západní Bulharsko včetně hlavního města Sofie.

"Je možné, že tento projekt dočasně pozastavíme. Hlavním důvodem pro to jsou obtíže spojené se zajištěním dlouhodobých dodávek plynu a silnou regulací energetického trhu v Bulharsku," uvedla ČEZ.

Firma dodala, že bude letos sledovat vývoj energetického sektoru v zemi a své rozhodnutí může přehodnotit podle zajištěnosti dodávek a vyjasnění situace ohledně cen plynu a dalších podmínek energetického trhu.

Ceny energií jsou v Bulharsku i dalších postkomunistických zemích východní Evropy politicky citlivou záležitostí a vlády zde tyto ceny vesměs silně regulují. ČEZ a další producenti a distributoři elektřiny v Bulharsku opakovaně volají po umožnění výraznějšího zvýšení cen, aby byli schopni investovat do modernizace sítí.

Co se týče plynu, Bulharsko dostává veškeré dodávky z Ruska a zatím neobnovilo dlouhodobou smlouvu, která vyprší v letošním roce. Na počátku loňského roku zůstalo Bulharsko v důsledku sporu mezi Ruskem a Ukrajinou za tuhé zimy řadu dní bez plynu.

ČEZ v pondělí uvedla, že hledá partnery, kteří by s ní spolupracovali na plánu zvýšit produkci uhelné elektrárny ve Varně. Firma nevyloučila, že by elektrárnu nakonec prodala.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.