29. dubna 2009 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ postaví novou elektrárnu v Mělníku

Elektrárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA ČEZ v Mělníku postaví paroplynovou elektrárnu s výkonem 800 megawattů. Zdroj by měl nahradit výkon tamních dožívajících uhelných zdrojů, které budou odstaveny po roce 2015. Hodnota projektu by se mohla pohybovat kolem 700 milionů eur (18,5 miliardy korun).

Podle ČEZ je lokalita pro výstavbu paroplynového zdroje velmi vhodná, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu. "Už jsme jednali o dodávkách plynu se společností RWE NET," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna bude i nadále zajišťovat dodávku tepla pro Prahu a Mělník. Nyní ČEZ v lokalitě provozuje tři uhelné bloky, dva o výkonu 110 MW a jeden o výkonu 500 MW. Společnost Energotrans, dceřiná společnost Pražské teplárenské ve stejné lokalitě provozuje uhelné bloky s celkovým výkonem 352 MW.

Projekt by měl snížit emise

Podle odborníků mají plynové elektrárny nižší emise oxidů síry, dusíku i prachu oproti uhelným elektrárnám. Nižší jsou i emise oxidu uhličitého. Tím se podle Kříže výrazně sníží emise v celém Středočeském kraji.

Paroplynové elektrárny se mnohem lépe přizpůsobují výkyvům spotřeby, než klasické uhelné zdroje. Takový zdroj může být připojen k síti za několik minut po spuštění a zhruba za čtvrt hodiny může být plynová turbína na plném výkonu. Rychlejší už jsou jen vodní elektrárny.

ČTK