Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ postaví novou elektrárnu v Mělníku

Elektrárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA ČEZ v Mělníku postaví paroplynovou elektrárnu s výkonem 800 megawattů. Zdroj by měl nahradit výkon tamních dožívajících uhelných zdrojů, které budou odstaveny po roce 2015. Hodnota projektu by se mohla pohybovat kolem 700 milionů eur (18,5 miliardy korun).

Podle ČEZ je lokalita pro výstavbu paroplynového zdroje velmi vhodná, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu. "Už jsme jednali o dodávkách plynu se společností RWE NET," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna bude i nadále zajišťovat dodávku tepla pro Prahu a Mělník. Nyní ČEZ v lokalitě provozuje tři uhelné bloky, dva o výkonu 110 MW a jeden o výkonu 500 MW. Společnost Energotrans, dceřiná společnost Pražské teplárenské ve stejné lokalitě provozuje uhelné bloky s celkovým výkonem 352 MW.

Projekt by měl snížit emise

Podle odborníků mají plynové elektrárny nižší emise oxidů síry, dusíku i prachu oproti uhelným elektrárnám. Nižší jsou i emise oxidu uhličitého. Tím se podle Kříže výrazně sníží emise v celém Středočeském kraji.

Paroplynové elektrárny se mnohem lépe přizpůsobují výkyvům spotřeby, než klasické uhelné zdroje. Takový zdroj může být připojen k síti za několik minut po spuštění a zhruba za čtvrt hodiny může být plynová turbína na plném výkonu. Rychlejší už jsou jen vodní elektrárny.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR V RODINNÉ FIRMĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč