21. června 2011 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ prodá německé doly výměnou za teplárnu

Elektrárna Chvaletice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Chvaletice | foto: Reprofoto

PRAHA  Energetická skupina ČEZ podle zdrojů Lidových novin skutečně připravuje prodej polovičního podílu v německé těžební společnosti Mibrag. Naopak si ponechá uhelnou elektrárnu Chvaletice a díky transakci získá elektrárnu Mělník I, jež vyrábí teplo pro hlavní město Prahu.

Kupujícím podílu ČEZ v německých dolech má být Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským. O transakci jako první v pondělí informoval časopis Týden. Transakce však nezahrnuje pouze prodej podílu v Mibragu. ČEZ má naopak od holdingu EPH získat firmu Energotrans, která vlastní elektrárnu Mělník I.

Největší český výrobce elektřiny však zatím nechce transakci jakkoli komentovat. "Neumožňují nám to pravidla platná pro společnosti obchodované na burzách," zmínila mluvčí ČEZ Eva Nováková. Informaci nechtěl potvrdit nebo vyvrátit ani Energetický a průmyslový holding.

Čtěte také:


Obě zmíněné společnosti německý důl převzaly od původních amerických akcionářů v červnu 2009. Zaplatily za něj celkem 404 milionů eur, v tehdejším kurzu se jednalo o 10,8 miliardy korun.
Podle analytiků by ČEZ na prodeji polovičního podílu v dole Mibrag měl vydělat. "Kupní cena byla pro ČEZ velmi příznivá. Určitě svůj podíl prodají se ziskem," řekl analytik společnosti Wood &Company Jan Tomaník.

Holding EPH, za kterým stojí finanční skupiny PPF a J&T, měl původně výměnou získat uhelnou elektrárnu Chvaletice. Jednání se však podle Týdne zasekla na podmínkách dodávek hnědého uhlí ze Severočeských dolů, patřících společnosti ČEZ. Ta si chce nedostatkové uhlí šetřit hlavně pro vlastní elektrárny.

Další osud Chvaletic, které ČEZ označuje za svou nejméně ziskovou uhelnou elektrárnu, tak zůstává nejistý. Pravděpodobné je uzavření elektrárny, o kterém se mluvilo již v době spouštění jaderných bloků v Temelíně před deseti lety. ČEZ též v minulých letech uvažoval o využití chvaletického areálu pro výstavbu paroplynové elektrárny.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!