Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ prohrál soud s Czech Coalem. Podal žalobu ke špatnému soudu

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA  Když se chcete soudit o deset miliard, musíte nejprve podat žalobu ke správnému soudu. K tomuto verdiktu dospěl Městský soud v Praze, který zamítl žalobu společnosti ČEZ na společnosti náležící do skupiny Czech Coal. Samotnou podstatou sporu se soudci nezabývali.

Soud v odůvodnění konstatoval, že není místně příslušný k projednání sporu. Příslušným soudem je totiž Krajský soud v Ústí nad Labem. "Proti tomuto rozhodnutí existuje opravný prostředek a ten využijeme. Podáme odvolání, protože jsme přesvědčeni o správnosti našeho postupu," uvedl v reakci na rozhodnutí Městského soudu tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Spor se týká dodávek hnědé uhlí, které v okolí Mostu těží společnosti Vršanská uhelná a Litvínovská uhelná, které obě náleží do skupiny Czech Coal. ČEZ od skupiny Czech Coal nakupuje ročně okolo 8,5 milionu tun uhlí, což představuje více než polovinu roční produkce dolů Czech Coalu a čtvrtinu objemu hnědého uhlí, které ČEZ nakupuje.

 

ČTĚTE VÍCE:

ČEZ podal první žalobu již v roce 2007. Czech Coal totiž neplnil dohodu o dlouhodobé spolupráci uzavřenou roce 2005. Nepodepsal smlouvu o dlouhodobých dodávkách hnědého uhlí a zmařil tím záměr skupiny ČEZ postavit novou tepelnou elektrárnu v severočeských Počeradech.

Největší tahanice o peníze v historii soudů
Původně ČEZ požadoval finanční odškodnění ve výši 21,3 miliardy korun. Jednalo se tak o jeden z největších sporů o peníze, který kdy čeští soudci řešili. V letošním říjnu se však ČEZ rozhodl žalobu stáhnout. Současně podal novou žalobu, v níž zohlednil skutečnost, že výstavba nových uhelných bloků elektrárny Počerady v původně předpokládaném termínu již není možná. Výše požadované částky klesla na více než deset miliard korun, přesnou výši ČEZ nezveřejnil.

Skupina Czech Coal nechce spor dál komentovat. Druhá strana deklaruje svůj zájem vyřešit spor "po dobrém", tedy dohodou. "ČEZ má nadále velmi vážný zájem na dosažení dohody s Czech Coal na zajištění dodávek uhlí do stávajících uhelných bloků v Počeradech a jejich modernizaci nebo náhradu novými jednotkami. Za tím účelem pokračujeme s Czech Coalem v jednání," uvedl ČEZ v říjnu při podání žaloby.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...