Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ rozhodne o dividendě a dozorčí radě

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Akcionáři energetické společnosti ČEZ dnes rozhodnou o výplatě dividendy z loňského zisku 40,8 miliardy korun, o personálních změnách v dozorčí radě a o dodávkách hnědého uhlí pro elektrárny.

Představenstvo ČEZ navrhuje dividendu 45 Kč na akcii, tedy o pět korun méně než loni. Stát jako majoritní akcionář ČEZ by tak obdržel asi 16,9 miliardy korun, loni získal zhruba o dvě miliardy korun více.

Celkem je na dividendu ČEZ určeno 24,2 miliardy korun. Loni to bylo kvůli vyššímu zisku necelých 27 miliard korun.

Představenstvo by se měnit nemělo

Představenstvo ČEZ by se na valné hromadě měnit nemělo, možné jsou však změny v dozorčí radě. Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman by měl zůstat nadále v čele dozorčí rady, Ekologický právní servis ale požaduje jeho odvolání. Roman loni odešel z čela ČEZ kvůli podezřelým zakázkám pro plzeňskou Škodu, kde dříve působil ve vedení.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tím, že ministerstvo financí ponechává v čele dozorčí rady vyšetřovaného Romana, a odmítá zakázky pro Škodu nezávisle prověřit, porušuje podle našeho názoru zákon o majetku České republiky a odpovědné osoby mohou za svou nečinnost v budoucnu čelit právním následkům," uvedl Martin Fadrný z Ekologického právního servisu (EPS).

ČEZ se odvolává na interní audit, který prověřoval zakázky od ČEZ pro plzeňskou Škodu a neshledal neetické či korupční jednání. Neziskové organizace však tento audit odmítají. Nově by měl být podle serveru Ihned.cz do dozorčí rady jmenován poradce ministra financí Jiří Volf.

ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro Prunéřov přijít o miliardy

Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka minulý týden také uvedl, že ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun. EPS proto na valné hromadě navrhne provedení revize stavu zásob uhlí pro elektrárny ČEZ. Kvůli potížím s dodávkami uhlí zvažuje ČEZ prodej elektrárny Počerady.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...