10. června 2010 13:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ se chlubí úspěchy: z Balkánu vysál dividendy za 5,5 miliardy

Alan Svoboda a Martin Roman na tiskové konferenci ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alan Svoboda a Martin Roman na tiskové konferenci ČEZ | foto: Reuters

PRAHA Investice energetické skupiny ČEZ v zahraničí již přinesly první hmatatelný přínos pro akcionáře. Představují ho dividendy v celkové výši 5,5 miliardy korun. Dividendové příjmy ze zahraničí jsou v případě společnosti ČEZ novinkou - dosud inkasovala peníze jen od dceřiných společností působících v tuzemsku.

Na dnešní tiskové konferenci to řekl místopředseda představenstva ČEZu Tomáš Pleskač.

Již loni ČEZ získal přes dvě miliardy korun od společnosti CEZ Distributie, což je vlastník a provozovatel distribuční sítě v jihorumunské Oltenii. ČEZ tehdy nejprve dokoupil zbývající podíl rumunské vlády a až poté rozhodl o výplatě dividendy. Jako stoprocentní akcionář se tak již nemusel s nikým dělit.

Letos během letních měsíců by měl ČEZ obdržet dalších 3,5 miliardy korun, tentokrát z Bulharska. Dividendy má vyplatit jak elektrárenská společnost TEC Varna, tak i distributor elektřiny CEZ Razpredelenie Bulgaria. V druhém případě však ještě není nic jisté, ČEZ bude muset získat souhlas bulharské vlády, která stále drží 34 procent akcií, a poté nechat návrh odhlasovat na valné hromadě distribuční společnosti.

Kritika zelených
Oznámení o výši dividend lze svým způsobem považovat za reakci na kritiku, kterou největší česká energetická skupina sklízí za svou expanzi v zahraničí. Nejhlasitějším kritikem v minulých týdnech byla Strana zelených, která zpochybnila efektivitu akvizic a investičních projektů skupiny ČEZ v zahraničí.

Zelení tehdy zpochybnili výběr dodavatelů pro nové a rekonstruované elektrárny i návratnost investic v zahraničí. Dozorčí rada ČEZu podle Zelených buď selhává při plnění své kontrolní funkce, případně nedostává všechny relevantní údaje.

Více o příjmech slupiny ČEZ ze zahraničí si přečtěte v pátečním vydání deníku