13. října 2011 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ se může dostavbou Temelína finančně zničit

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

TEMELÍN Plánovaná výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín je z ekonomického hlediska velmi riziková, není vyřešené financování výstavby, uvedl dnes v Praze na mezinárodní konferenci odborník na jadernou energetiku Mycle Schneider z Francie.

Děkan Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze František Hrdlička varoval před technickými problémy dostavby Temelína.

"Z hlediska ratingového hodnocení ČEZ může mít dostavba Temelína na firmu skutečně devastující dopad," uvedl Schneider. Potíže se zajištěním financování podle něj můžou mít také uchazeči o dostavbu Temelína.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi ně patří americký Westinghouse vlastněný japonskou společností Toshiba, francouzská Areva a a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Anketa

Je dostavba dalších dvou bloků elektrárny Temelín dobrý plán?

Ano, bez dalších jaderných zdrojů se Česko neobejde 1129
Jádro ano, ale ČEZ by se měl ubránit megalomanii 219
Ne, tak nákladná stavba se nikdy nemůže zaplatit 149
Ne, jaderná energie je nebezpečná 81
Dokud je čím svítit tak je mi to jedno 16

"ČEZ není na výstavbu připravený ani technicky," řekl na dnešní konferenci děkan Fakulty strojní ČVUT Hrdlička. Energetická skupina podle něj navíc nemůže o výstavbě jaderných zdrojů rozhodovat sama. "ČEZ se nemůže v takových zásadních rozhodnutích chovat jako privátní společnost, protože není," poznamenal akademik. V ČEZ zhruba dvě třetiny akcií drží stát.

ČEZ: Jádro je priorita

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v úterý zopakoval, že rozvoj jaderných zdrojů je pro firmu do budoucna prioritou čísla jedna. Chce prodloužit životnost atomové elektrárny v Dukovanech do roku 2025 a zvýšit tam výkon nynějších jaderných bloků i bloků v Temelíně. Počítá také s výstavbou zcela nového jaderného zdroje.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Vláda nevylučuje, že pátý jaderný blok může po roce 2020 vzniknout také v Dukovanech.

ČTK, Lidovky.cz