23. června 2009 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ se nevzdává, elektromobily chce i přes nechuť automobilek

Elektromobil (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Skupina ČEZ chce do roku 2012 nakoupit 50 až 100 elektromobilů a otestovat je v reálném provozu v Praze a Ostravě. Do poloviny příštího roku firma plánuje zprovoznit první desítku těchto vozů a zapůjčit je neziskovým organizacím.

Do projektu, který ČEZ poprvé představil minulý týden, chce společnost investovat přibližně půl miliardy korun. Rozšíření elektromobilů ale nebude jednoduché, protože se potýkají s řadou potíží. Jejich hlavním technickým problémem je nedostatečná kapacita baterií a jejich klesající účinnost v čase. V budoucnu bude třeba zvýšit dojezdovou vzdálenost vozidel a rychlost dobíjení vozidla. Dnes vystačí baterie průměrně na 100 kilometrů.

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana je rozvoj elektromobilů zajímavý ze dvou důvodů: elektrická auta jsou šetrná k životnímu prostředí a projekt je "ekonomicky smysluplný". Noční nabíjení elektromobilů totiž přispěje k vyrovnání distribuční sítě a bude částečně řešit problém skladování elektřiny. Podle Martina Cmírala z firmy ČEZ budou například moci zákazníci čerpat levnější noční elektřinu uskladněnou v autě na jiné potřeby, pokud automobil nebudou potřebovat.

Cílem pilotních projektů v Praze a Ostravě je podle Romana příprava infrastruktury nezbytné k masivnímu rozšíření elektromobilů. Cmíral odhaduje, že pokud bude v České republice v provozu jeden milion automobilů poháněných elektřinou, které ujedou průměrně 200.000 km za rok, zvýší se spotřeba elektřiny přibližně o 13 TWh.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz