6. ledna 2011 22:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ si stěžuje, pocítil Orbánovy daně. 'Jde nám o princip,' říká mluvčí

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Mezi 13 investory, kteří si Bruselu stěžovali na "mimořádné daně", byl i ČEZ. "Je to diskriminační krok," řekla LN mluvčí energetické společnosti Eva Nováková.

LN Pokládá ČEZ mimořádné daně za útok maďarské vlády proti zahraničním investorům v Maďarsku? Věděla o dopisu EK česká vláda? Žádá ČEZ sankce vůči Maďarsku?
Společný dopis byl iniciován především německými, rakouskými a nizozemskými firmami v oblasti energetiky, bankovnictví, telekomunikací a maloobchodu. ČEZ se rovněž připojil, jelikož v Maďarsku též působíme a zavedená opatření se nás přímo dotýkají. Jsme toho názoru, že se jedná o diskriminační zdanění vybraných sektorů. Rozhodně se ale nejedná o útok na zahraniční investory, jak to některá média prezentují, neboť nové daně musí platit maďarské podniky bez ohledu na vlastnickou strukturu. Navíc nejde ani o jakoukoliv žádost o sankcionování Maďarska. Signatáři pouze požádali Evropskou komisi, aby prověřila, zda je nový daňový rámec v souladu s legislativou EU. Organizátoři dopisu informovali i národní ministry, jedná se ale o iniciativu podniků, nikoliv politickou výzvu.

Čtěte více:

LN Současný dopad daně je pro ČEZ kolem dvou desítek milionů korun. Mohl by výrazně vzrůst v případě uskutečnění velké investice v podobě paroplynové elektrárny?
Dopad 20 milionů korun je pro nás vzhledem k rozsahu našeho stávajícího podnikání v Maďarsku významný. Jde také o princip. Předpokládané uvedení paroplynové elektrárny do provozu je až za hranicí horizontu roku 2013, do kdy má být zvláštní daň vybírána.

LN Pokládá ČEZ Maďarsko i s ohledem na klesající rating země nadále za zemi vhodnou pro zahraniční investice?
Nově zavedená daňová legislativa k rozvoji zahraničních investic a podnikání v zemi příliš nepřispívá. Věříme, že se jedná pouze o mimořádné opatření, jehož platnost bude jednoznačně časově omezena a nebude se opakovat.