12. října 2009 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ smí spolknout svého konkurenta, který dodává elektřinu Hradu

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Antimonopolní úřad povolil bez podmínek spojení energetických společnosti ČEZ a Lumius.

O posouzení potenciálního spojení požádaly obě firmy na počátku srpna. ČEZ má již od června ve společnosti Lumius zástavní právo ke stoprocentnímu obchodnímu podílu ve výši deset milionů korun.

"ÚOHS dospěl k závěru, že v důsledku spojení nedojde k zásadnímu omezení počtu subjektů účastnících se výběrových řízení na dodávky elektrické energie zejména podnikům," uvedl Chalupa.

Lumius je držitelem licence pro prodej elektřiny a plynu. Nabízí dodávky energie v České republice, ale prostřednictvím dceřiných společností také v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a v Chorvatsku. Je rovněž účastníkem německého a rakouského trhu s elektřinou. Jediným vlastníkem firmy je Pavel Miklas ze Sviadnova na severní Moravě.

Společnost vznikla v roce 2002 a od 1. května 2009 je většinovým akcionářem Českomoravské energetické (ČME). Vlastní v ní 89 procent akcií. Portfolio Lumiusu převzetím ČME narostlo zhruba o deset procent, a firma se tak zařadila mezi největší dodavatele elektrické energie v Česku. Tuto fúzi rovněž letos v srpnu schválil ÚOHS bez podmínek.

K odběratelům elektrické energie od firmy Lumius patří Správa Pražského hradu, Národní divadlo, Saint-Gobain Vertex, Iveco Czech Republic, nošovický Hyundai, Hella Autotechnik, Korado, Ontex CZ, ministerstvo zdravotnictví, Stora Enso Timber Ždírec a řada dalších včetně antimonopolního úřadu.

Lumius v prvním pololetí dodal zákazníkům přibližně 900 gigawatthodin elektřiny a 730,6 GWh plynu v celkové hodnotě téměř tři miliardy korun.Tržby tak meziročně vzrostly o tři pětiny. Hrubý zisk společnosti se ale snížil, byl 5,82 milionu korun, což znamená meziroční pokles o 23,14 milionu

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!