23. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ spolupracuje s McDonald´s. U fastfoodů si dobijete elektromobil

Elektromobil Nissan Leaf 'tankuje' v dobíjecí stanici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil Nissan Leaf 'tankuje' v dobíjecí stanici | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA ČEZ plánuje spolupráci při umísťování dobíjecích stanic pro elektoromobily v sítích restaurací rychlého občerstvení McDonald´s. První dobíjecí stanoviště včera otevřel při restauraci na pražské Evropské třídě.

"Restaurace McDonald´s jsou mnohdy v takové vzdálenosti, která je v souladu s dojezdem většiny elektromobilů," vysvětlil důvod spolupráce se sítí rychlého občerstvení ředitel divize strategie společnosti ČEZ Pavel Cyrani.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkem má firma 25 dobíjecích stanic. Do konce příštího roku jich chce provozovat 100. V Česku dobíjecí stanice budují také další energetické firmy jako PRE a E.ON. Na jednu dobíjecí stanici připadá zhruba jeden vůz na elektřinu, těch jezdí v tuzemsku přes 150.

Dobíjecí stanice jsou v testovacím provozu

Provoz dobíjecích stanic je zatím v testovacím provozu. Podle Cyraniho se do něj zatím přihlásili desítky uživatelů elektromobilů. Většinou jde o technologické nadšence a příznivce ekologického provozu. Kromě nich se pilotního provozu účastní i firmy, které testují jeden až dva elektromobily.

100 korun měsíčně za neomezený odběr energie

Do projektu se ale může přihlásit každý. Stačí k tomu internetová registrace, po které žadatel dostane čip, který mu umožní využívat dobíjecí stanice. Letos a v průběhu příštího roku za neomezený odběr energie zaplatí zájemci stokorunový měsíční poplatek, uvedl Cyrani s tím, že do budoucna bude nutné vyřešit, jakým způsobem se odběr energie zpoplatní.

Většina dobíjecích stanic se v současné době nachází v Praze a jejím nejbližším okolí. Kromě hlavního města provozuje ČEZ dobíjecí stanice V Ostravě, Plzni a Trutnově. Další stanice by se měly ještě před začátkem podzimu otevřít ve Vrchlabí a v Hradci Králové.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz