19. dubna 2011 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ uvažuje o vstupu na řecký energetický trh

Šéf správní rady PORG Martin Roman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf správní rady PORG Martin Roman | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Energetický koncern ČEZ by mohl expandovat do Řecka poté, co země liberalizuje svůj energetický trh a rozdělí státní energetickou společnost PPC. Agentuře Reuters to dnes řekl ředitel obchodní divize ČEZ Alan Svoboda.

ČEZ by podle Svobody mohl v Řecku přikročit k akvizicím a účastnit se tendrů na dlouhodobé kontrakty na elektřinu. Potenciální vstup na řecký trh však bude záviset na tom, jakým způsobem bude země svůj energetický sektor liberalizovat a jakým způsobem naloží s aktivy firmy PPC.

Čtěte také:

Společnost PPC kontroluje více než 90 procent řeckého trhu s elektřinou, který podle řady zahraničních podniků nabízí velký potenciál. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) se snaží Řecko přimět, aby firmu PPC zbavilo jejího téměř monopolního postavení.

Řecká vláda minulý týden uvedla, že hodlá snížit svůj 51procentní podíl v PPC až na 34 procent. Proti privatizaci podniku se však staví odboráři, upozornila agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK