Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ vydělal český rekord: 52 miliard. Rozdá je Paroubek důchodcům?

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetický gigant ČEZ zvýšil v roce 2009 čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun. Jde o nejvyšší zisk v historii společnosti a také o nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy. Výsledky dnes společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.

Čistý zisk, který vzrostl o 4,5 miliardy, tak překonal očekávání společnosti. Analytici očekávali výsledek ve výši 53 až 54 miliard Kč.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ Martina Romana měla společnost rekordní výsledky kvůli poklesu cen elektřiny pro nějakou dobu naposledy. Mezi pozitivní vlivy na hospodaření loňského roku patřily podle Romana úspory, úspěšná strategie prodeje elektřiny a velký objem elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. "V loňském roce ČEZ přispěl do společné státní pokladny bezmála 45 miliardami korun," uvedl Roman na dnešní tiskové konferenci.

"Morální právo důchodců"
Zpráva o rekordním zisku polostátního gigantu tak jistě potěší voliče ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka. Ten chce dividendu, která připadne státu poslat důchodcům jako "13. důchod". Důchodci podle Paroubka mají na peníze z dividend ČEZu "morální právo", protože platí "vydřidušské ceny" za elektřinu.

Třináctý důchod by měl být podle ČSSD ve výši 2 400 korun. Po oznámeném rekordním zisku ČEZ a předpokládaném vítězství socialistů ve volbách je však možné, že se částka ještě zvýší.

Výroba elektrické energie meziročně poklesla o 3,3 procenta na 65,3 terawatthodin, její prodej stoupl o 0,5 procenta na 75 terawatthodin.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...