12. listopadu 2009 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ vydělal za tři měsíce 12 miliard, poptávka po elektřině klesla

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická společnost ČEZ vykázala ve třetím čtvrtletí čistý zisk 12,08 miliardy korun a tržby 42,99 miliardy korun. Výroba elektřiny z vlastních zdrojů firmy meziročně klesla o 4,5 procenta, což bylo podle firmy způsobeno hlavně nižší poptávkou.

Za tři čtvrtletí činil zisk společnosti 44,2 miliardy Kč, což bylo o 6,6 procenta více než ve stejném období loni.

Provozní výnosy společnosti za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 5,1 procenta na 138,6 miliardy korun. Oznámili to představitelé společnosti na dnešní tiskové konferenci.

ČEZ zároveň potvrdil, že v letošním roce očekává zisk na úrovni 50,2 miliardy Kč a výsledek před zdaněním a odpisy (EBITDA) 90,3 miliardy Kč. Výroba elektřiny z vlastních zdrojů firmy meziročně klesla o 4,5 procenta.

Meziroční pokles výroby v jaderných elektrárnách o 0,1 TWh byl způsoben plánovanou odstávkou třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Za meziročním poklesem výroby v uhelných elektrárnách o 7,9 procenta byl mimo jiné pokles poptávky, uvedla firma.

Skupina v tuzemsku investovala od začátku roku téměř 37 miliard Kč, především do výstavby nových výrobních kapacit a do navyšování výkonu jaderných elektráren.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz