18. listopadu 2010 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ vyjednává s bankami. Za pevné ceny získá dostatek emisních povolenek

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Energetická společnost ČEZ vyjednává s bankami Morgan Stanley a Crédit Agricole o prodeji elektřiny na deset let dopředu, hodnota kontraktů se odhaduje na desítky miliard korun.

Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. Banky tak mohou spekulovat na další růst cen elektřiny a později vydělat. Podle některých odborníků jde o velmi neobvyklý krok. Cenu elektřiny pro tuzemské spotřebitele tyto kontrakty zřejmě neovlivní.

ČEZ se zaváže na deset let dopředu k prodeji elektřiny za určitou cenu, druhá strana se zase zaváže k nákupu a zajištění potřebných povolenek na emise oxidu uhličitého. Objem, o němž se jedná, má podle listu činit kolem 300 MW, což je asi 2,5 procenta celkového instalovaného výkonu všech elektráren ČEZ. Při současných cenách by prodej tohoto množství elektřiny přinesl za deset let celkem 30 miliard korun.

Čtěte také

"Je to pilotní projekt, chceme si vyzkoušet, jaký by to přineslo efekt," sdělil listu ředitel ČEZ Prodej Alan Svoboda. Podle něj by takové dlouhodobé smlouvy přivítaly například ratingové společnosti, tedy firmy, které ohodnocují úvěrové riziko. ČEZ by si těmito kontrakty pojistil část svých příjmů do budoucna a omezil rizika spojená s kolísáním cen povolenek na vypouštění emisí oxidu uhličitého.

"Je to dost neobvyklá transakce," řekl energetický analytik Generali PPF Petr Novák. Svoboda však uvedl, že ve světě nejsou takto dlouhodobé kontrakty například při stavbě plynových zdrojů nebo u obnovitelných zdrojů ničím neobvyklým.

Podle MfD velké zahraniční energetické firmy dlouhodobé kontrakty s bankami na prodej elektřiny nemají.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!