15. dubna 2009 12:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ vyplatí dividendu 50 korun na akcii

PRAHA Představenstvo ČEZ navrhne valné hromadě společnosti vyplatit z loňského zisku hrubou dividendu 50 korun na akcii. Loni ČEZ akcionářům vyplatil na akcii o deset korun méně. Celkem je na dividendy určeno více než 26,6 miliardy korun, stát jako majoritní vlastník obdrží zhruba devatenáct miliard, tedy o šest miliard více než loni.

Navržená dividenda je v souladu s dividendovou politikou firmy, kdy dividenda činí 50 až 60 procent čistého konsolidovaného zisku bez mimořádných příjmů. "Částka navrhovaná k výplatě za rok 2008 představuje přibližně 56 procent z konsolidovaného zisku po zdanění," uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

"Předpokládáme, že navržená dividenda bude bez problémů schválena valnou hromadou, navržená dividenda je předjednána s hlavním akcionářem, což se český stát. Výše navržené dividendy je plně v souladu s naším očekáváním i očekáváním trhu," komentoval dividendu analytik společnosti Atlantik Petr Novák.

ČEZ loni hospodařil s čistým ziskem 47,4 miliardy korun, což bylo o téměř 11 procent více než v roce 2007. Za růstem stály hlavně vyšší ceny elektřiny. Stát v ČEZ vlastní téměř 70 procent akcií. Aktuálně se cenné papíry ČEZ prodávají na pražské burze za 780 korun za kus.

Lidovky.cz, ČTK