20. listopadu 2012 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ zažádá Světovou banku o náhradu 1,5 miliardy. Kvůli Albánii

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Česká energetická společnost ČEZ vznesla kvůli situaci v Albánii žádost o náhradu škody ze záruky, kterou jí poskytla Světová banka. Podle ČEZ porušila Albánie distribuční práva albánské divize společnosti CEZ Shpërndarje. Informovala o tom mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Formálním krokem ČEZ začala 60denní lhůta, během níž se může česká společnost s albánskými úřady dohodnout. Pokud se to nestane, bude možné uplatnit záruku Světové banky. Ta činí 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) a ČEZ si ji vyjednal před vstupem na albánský trh jako prostředek ochrany investic v nekonsolidovaném podnikatelském prostředí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nyní již jasně došlo k porušení práv distribuční společnosti. Situace je velmi vyhrocená," uvedl ředitel divize ČEZ distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

ČEZ odpojil od elektřiny albánské vodárny

CEZ Shpërndarje v pátek odpojila od dodávek elektřiny albánské vodárny, které mu dlužily za proud celkem 38 milionů eur. Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Firma tak učinila, aby se vyhnula pokutám, rozhodnutí soudu ale považuje za neoprávněné a podá proti němu odvolání.

Albánské úřady v úterý také oficiálně oznámily CEZ Shpërndarje, že zahájily jednání o odebrání její licence. Pokud k tomu dojde, může to vést k ukončení činnosti CEZ Shpërndarje. Skupina ČEZ se v takovém případě bude snažit ochránit svou investici prostřednictvím mezinárodní arbitráže.

ČEZ v zahraničí utratil 100 miliard

Z Albánie nejspíše odejdeme, přiznává šéf ČEZu

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš nedávno uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZ z Albánie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz