30. července 2009 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ získal právo na výstavbu uhelné elektrárny v Německu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: AFP

PRAHA Energetická společnost ČEZ získala po dohodě s finanční skupinou J&T výlučné právo na výstavbu nové hnědouhelné elektrárny v německé lokalitě Profen. Obě firmy se k projektu dostaly v rámci nedávné akvizice německé elektrárenské a těžební společnosti MIBRAG. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

Instalovaný výkon nového zdroje by měl být přibližně 600 megawattů. Podle Novákové umožní výstavba elektrárny další rozvoj těžby společnosti MIBRAG.

"Prokázané rezervy (těžby) dosahují zhruba 530 milionů tun uhlí, s významnou možností jejího dalšího rozšíření," uvedla. Harmonogram prací a výši investice ČEZ zatím nezveřejnil.

Nová elektrárna by měla vyrůst na kraji stejnojmenného dolu, geologické podmínky jsou podle společnosti ČEZ vyhovující a nechybí ani zdroj vody pro chlazení.

Vedle dolu Profen Mibrag v Lipsku vlastní a provozuje ještě uhelné doly United Schleenhain. Celková roční produkce z obou lokalit je přibližně 19 milionů tun.

Konsorcium Severočeských dolů Chomutov ze Skupiny ČEZ a skupiny J&T převzalo stoprocentní podíl v Mibragu letos v červnu. Obě firmy v ní drží shodný podíl. Celková hodnota transakce byla 404 milionů eur (přibližně 10,79 miliardy korun). Tuto koupi od amerických společností URS Corporation a NRG Energy Inc. v květnu schválila Evropská komise.

ČTK