24. února 2011 12:34, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ zveřejnil omylem výsledky hospodaření, porušil tím pravidla

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Výsledky skupiny ČEZ za rok 2010 budou zveřejněny v pondělí 28. února. Tento zápis se nacházel v diáři investorů, analytiků i ekonomických novinářů. Přesto jsou výsledky známé již dnes. Při rozesílání pozvánky na tiskovou konferenci se stala chyba. Tiskové oddělení ČEZ omylem novinářům a analytikům odeslalo zprávu s hospodářskými výsledky.

ČEZ se vzápětí poté pokusil zprávu zastavit následujícím sdělením: „Nedopatřením s pozvánkou byl zaslán pracovní návrh zprávy k výsledkům. Pokud jste si zprávu otevřeli, pak si jen dovoluji upozornit, že zpráva neobsahovala reálná čísla,“ pokusil se mluvčí ČEZ Ladislav Kříž zastavit hrozící pohromu.

Těsně před jedenáctou hodinou již ČEZ přiznal, že tisková zpráva obsahovala správné informace. "Tento způsob zveřejňování výsledků rozhodně není naším korporátním standardem, ale jde o pouze moji lidskou chybou, za kterou se omlouvám," uvedl Kříž ve vysvětlujícím emailu rozeslaném novinářům.

Proběhne vyšetřování
Vzápětí po zveřejnění se objevily informace, že ČEZ předčasným únikem informací porušil pravidla pražské burzy, kde patří jeho akcie k nejobchodovatelnějším titulům. Informace tak mohly ovlivnit jejich cenu. Přestupek pravděpodobně budou vyšetřovat orgány dohlížející na kapitálové trhy. Příznivou okolností je, že dokument neobsahoval velká překvapení a burza na únik informací příliš nereagovala. 

Vzniklou situací, která není v Česku nikterak obvyklá, se již zabývá regulátor finančních trhů, tedy Česká národní banka. "Konkrétní posouzení případu bude možné až po úplném zhodnocení všech relevantních skutečností. Až na jejich základě bude ČNB moci rozhodnout o dalším postupu," uvedla mluvčí ČNB Petra Hájková.

Mluvčí pražské burzy Jiří Kovářík řekl, že podnik informační pravidla burzy neporušil, neboť informace o výsledcích se dostaly ve stejný okamžik celému trhu. Nemohlo se tak jednat o takzvaný "insider trading".

"Došlo k lidské chybě, ale pravidla ve smyslu neinformování třeba části investorské veřejnosti porušena nebyla," řekl mluvčí. Podle něj byly zveřejněné údaje jen výtahem z celkové zprávy ČEZ. Své loňské hospodaření v plném znění by měl podle předpokladu zveřejnit v pondělí 28. února, dodal Kovařík.

Nižší zisk o pět miliard
Z předčasně odeslané tiskové zprávy vyplývá, že energetickému gigantu loni klesl čistý zisk o devět procent na 47,16 miliardy korun. Provozní výnosy firmě vzrostly o procento na 198,85 miliardy korun, výroba elektřiny se zvýšila o dvě procenta. Výsledky podle jejího generálního ředitele Martina Romana ovlivnila krize v regionu.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) firmě klesl o dvě procenta na 89,09 miliardy korun. ČEZ ale uvedl, že čistý i provozní zisk byly vyšší, než firma předpokládala. V rámci programu Nová vize se chce ČEZ do roku 2015 finančně stabilizovat.

Přehled výsledků

v milionech korun

meziroční změna

Provozní výnosy

198 800

+ 1 %

EBITDA
(Provozní zisk před odpisy)

89 100

- 2 %

Zisk po zdanění

47 200

- 9 %


"Na další investice má ČEZ v nejbližších pěti letech připraveno více jak 300 miliard korun a i přes snížení jde o částku vyšší než v předchozím období. Investice budou směřovat hlavně do Česka," uvedl Roman.

Mezi hlavní plány firmy patří dokončení obnovy klasických elektráren, rozvoj jaderné energetiky a optimalizace provozu elektráren, uvedl výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. "Úspory se dotknou i režijních nákladů, mzdové náklady budou zmraženy. Budeme klást ještě vyšší důraz na výkonnost akvizic," dodal. Razantní optimalizace vnitřního fungování a nákladové struktury skupiny ČEZ podle něj ušetří 36 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK, David Tramba

Najdete na Lidovky.cz