13. května 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ zvýšil v krizi své zisky o čtvrtinu

PRAHA Čistý konsolidovaný zisk energetické skupiny ČEZ za první čtvrtletí meziročně vzrostl o téměř o čtvrtinu na 19,4 miliardy korun. Vyplývá to z materiálů zveřejněných před dnešní tiskovou konferencí firmy. Dobrý výsledků firma dosáhla i přes to, že spotřeba elektřiny se v krizi snižuje.

Dnes na valné hromadě společnosti zároveň schválili akcionáři společnosti vyplacení zatím své nejvyšší dividendu 26,7 miliardy korun. Z toho by mělo připadnout téměř 19 miliard státu.

Podle ČEZ se meziroční výsledky zlepšují přes celkový pokles spotřeby elektřiny v důsledku pokračují ekonomické krize. Tyto faktory však ovlivní až celoroční výsledky. Firma tak stále počítá s růstem celoročního čistého zisku v roce 2009 o šest procent na více než 50 miliard korun.

"Hospodářská recese významně poznamenala spotřebu elektřiny v ČR, která meziročně poklesla o 3,6 procenta," uvedl ředitel divize obchod Alan Svoboda. Nejvíce, o deset procent, klesla poptávka po elektřině u velkoodběratelů, naopak u domácností vzrostla o 5,3 procenta.

Stát v ČEZ vlastní téměř 70 procent akcií. Za celý loňský rok firma hospodařila s čistým ziskem 47,4 miliardy korun, což bylo téměř o 11 procent více než v roce 2007.

ČTK