27. prosince 2012 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: General Motors se postaví na vlastní nohy

Logo GM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo GM | foto: ČTK

Nedávným oznámením amerického ministerstva financí o prodeji jeho zbývajícího podílu v domácí automobilce General Motors končí 3letý vynucený sňatek mezi bývalým klenotem US průmyslu a „strýčkem Samem“.

Takřka polovinu z balíku 500 mil. akcií, které ministerstvo stále vlastní, má koupit sama GM, což sníží podíl státu pod 20 procent. Zbývající podíl bude poté prodán během příštích 12–15 měsíců.

Akciím automobilky toto oznámení jistě na krátkou dobu pomůže, když to mimo jiné firmě umožní zbavit se nálepky „Government Motors“ a uvolnit si ruce v případě možného zavedení dividendové politiky, kterou byla firma nucena opustit poté, co ji finanční krize v roce 2008 srazila na kolena.

To nebylo způsobeno pouze ztrátou konkurenceschopnosti, ale i štědrým systémem benefitů, kterými americké automobilky po druhé světové válce chtěly nalákat dělníky do svých továren.

V současné době se automobilky nacházejí v o poznání lepší kondici, když je již netíží tyto náklady a mohou se opřít o silnou poptávku na domácím trhu a v Asii, kde dokázaly američtí výrobci aut najít silný odbyt. Brzdou však i nadále zůstávají určité pozůstatky předchozích grandiózních plánů, jako ztrátové evropské divize.

Z pohledu amerického daňového poplatníka však není příliš důvodu pro jásot, záchrana automobilek (vedleGM také Chrysleru) totiž s největší pravděpodobností skončí největší ztrátou z bailoutů, ke kterým vláda po roce 2008 přistoupila.

Silnou pachuť v ústech musímít i bývalí akcionáři, kteří během nuceného bankrotu doplatili na to, že z firmy byla vyvedena dobrá aktiva a jim zůstaly akcie pouze špatného jádra.

Chadi El-Moussawi, portfolio manažer

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz