Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: General Motors se postaví na vlastní nohy

Logo GM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo GM | foto: ČTK

Nedávným oznámením amerického ministerstva financí o prodeji jeho zbývajícího podílu v domácí automobilce General Motors končí 3letý vynucený sňatek mezi bývalým klenotem US průmyslu a „strýčkem Samem“.

Takřka polovinu z balíku 500 mil. akcií, které ministerstvo stále vlastní, má koupit sama GM, což sníží podíl státu pod 20 procent. Zbývající podíl bude poté prodán během příštích 12–15 měsíců.

Akciím automobilky toto oznámení jistě na krátkou dobu pomůže, když to mimo jiné firmě umožní zbavit se nálepky „Government Motors“ a uvolnit si ruce v případě možného zavedení dividendové politiky, kterou byla firma nucena opustit poté, co ji finanční krize v roce 2008 srazila na kolena.

To nebylo způsobeno pouze ztrátou konkurenceschopnosti, ale i štědrým systémem benefitů, kterými americké automobilky po druhé světové válce chtěly nalákat dělníky do svých továren.

V současné době se automobilky nacházejí v o poznání lepší kondici, když je již netíží tyto náklady a mohou se opřít o silnou poptávku na domácím trhu a v Asii, kde dokázaly američtí výrobci aut najít silný odbyt. Brzdou však i nadále zůstávají určité pozůstatky předchozích grandiózních plánů, jako ztrátové evropské divize.

Z pohledu amerického daňového poplatníka však není příliš důvodu pro jásot, záchrana automobilek (vedleGM také Chrysleru) totiž s největší pravděpodobností skončí největší ztrátou z bailoutů, ke kterým vláda po roce 2008 přistoupila.

Silnou pachuť v ústech musímít i bývalí akcionáři, kteří během nuceného bankrotu doplatili na to, že z firmy byla vyvedena dobrá aktiva a jim zůstaly akcie pouze špatného jádra.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!