26. února 2011 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chalupa vzkazuje uhlobaronům: Uhlí dejte teplárnám, nebo nebudete těžit

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: ČTK

MOST Ministerstvo životního prostředí chce, aby Czech Coal dodával 60 procent hnědého uhlí z dolů Vršany do tepláren. Jinak prý nedá souhlas s další těžbou, který bude během několika let Czech Coal potřebovat.

Vyplývá to z vyjádření, které zveřejnil na webu nový ministr Tomáš Chalupa (ODS).

Teplárnám by to zajistilo až 4,8 milionu tun uhlí ročně, tedy více než deset procent současné těžby v celém Česku. Czech Coal považuje nápad za nesmysl a pokud se realizuje, bude se prý soudit.

Vršany jsou pro Czech Coal stěžejním dolem, který má zásoby až do roku 2055. Ročně se v něm těží mezi 7,5 až 8 miliony tun, což představuje asi 17 procent z 45 milionů tun roční produkce hnědého uhlí v Česku. Pokud budou dodrženy územní limity těžby, které chrání okolní obce před bouráním, po roce 2020 budou Vršany jediným dolem Czech Coalu.

Česko čeká pokles tržby
V celém Česku se očekává během příštích tří let až desetiprocentní pokles těžby, zčásti kvůli územním limitům a zčásti kvůli fyzickému vyčerpávání ložisek. Podle expertů to odnesou nejvíc právě teplárny, které uhlí seženou jen stěží a už začínají hledat alternativní paliva.

Jak se rypadla posunují dál a dál, musí těžaři postupně žádat o nová povolení k těžbě, zahrnující i takzvanou EIA, tedy studii dopadu na životní prostředí. Právě toho chce Chalupa využít pro podporu tepláren.

Čtěte také:

"Problematika velkolomu Vršany je mi známá a právě proto jsem požádal o pomoc v této záležitosti ministra průmyslu a rovněž jsem se obrátil na ředitele Českého báňského úřadu, aby v této věci respektovali podmínku souhlasného stanoviska EIA ohledně šedesátiprocentní dodávky uhlí teplárnám," uvedl v seznamu svých priorit Chalupa.

"Nařízení je nesmysl,"  brání se Czech Coal
Czech Coal se tomu brání a v pátek rozeslal tiskovou zprávu, v níž vše označuje za nesmysl. "Je to jako bychom chtěli nařizovat zemědělci, že má 60 procent svého obilí dodávat k výrobě biopaliv," prohlásil předseda představenstva Czech Coalu Jan Dienstl. Pokud by ministrův záměr vyšel, Czech Coal by jej začal zřejmě plnit už okolo roku 2013, kdy bude potřebovat nová povolení, připustila mluvčí těžařské společnosti Gabriela Benešová.

Podle těžební společnosti je Chalupovo přání i logicky nesmyslné. Vršanské uhlí je málo výhřevné a prý vyhovuje potřebám jediné teplárny, která má uhlí beztak nasmlouvané od jiného dodavatele. Navíc by se prý zvedly nároky na přepravu uhlí k dodavatelům, což by životnímu prostředí nepomohlo.

"Vzhledem k ekonomické a technické neuskutečnitelnosti podmínky se skupina Czech Coal bude bránit soudní cestou," uvedla Benešová.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
STÁŽISTA V ODD. TECHNOLOGIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz