18. ledna 2010 8:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chavéz opět znárodňuje, tentokrát francouzské supermarkety

Hugo Chavéz v Caracasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hugo Chavéz v Caracasu | foto: THOMAS COEXAFP

CARACAS Venezuelský prezident Hugo Chávez nařídil znárodnit všechny hypermarkety Exito, ve kterých vlastní majoritní podíl francouzský řetězec Casino Guichard-Perrachon SA. Prezident obvinil řetězec z cenové spekulace po devalvaci domácí měny bolívar.

Chávez upřesnil, že znárodnění se uskuteční okamžitě poté, co zákonodárci schválí zákon umožňující zestátnit firmy, které nadměrně zvyšují ceny.

V Bolívii znárodněná francouzská síť supermarketů EXITO

Zákon navržený prezidentem se má schvalovat příští měsíc. Minoritní podíl ve znárodněných hypermarketech má kolumbijská firma Sindicato Antiqueno.

Měnová reforma

Chávez na počátku tohoto měsíce zrušil fixní kurz bolívaru vůči dolaru, který činil 2,15 bolívaru za dolar, a stanovil dva nové kurzy.

První je 2,6 za dolar pro prioritní zboží, jako potraviny a léky, a 4,3 za dolar pro dovoz nedůležitých položek, jako jsou elektronika a klimatizace.

Chávez několikrát pohrozil zabavením firem, které zvyšují ceny kvůli nedávné devalvaci domácí měny. Ta byla první od roku 2005. Cílem devalvace bylo podpořit státní finance a ekonomiku postiženo recesí, současně však přináší riziko inflace, se kterou vláda již delší dobu bojuje. Na konci roku činila inflace v zemi 25 procent a byla nejvyšší v zemích Latinské Ameriky.

Nepřiměřené ceny

Minulý týden vládní inspektoři za doprovodu armády dočasně uzavřeli více než 1000 obchodů, aby tak zabránili vysokému zvýšení cen. Podle inspektorů z úřadu pro ochranu spotřebitelů byly obchody zavřeny na 24 hodin, protože nepřiměřeně zvýšily ceny.

Za 11 let v úřadě Chávez znárodnil přední firmy v odvětví energetiky, výroby elektřiny a oceli i největší telekomunikační společnost či banky.Kromě toho stát převzal i významné projekty na těžbu ropy.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.