Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chceme vyšší daně, volají boháči. V Česku ani omylem

S podobnou výzvou přišla i britská spisovatelka J.K. Rowlingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S podobnou výzvou přišla i britská spisovatelka J.K. Rowlingová | foto: ČTK

PRAHA Několik nejbohatších Francouzů v čele s dědičkou kosmetické společnosti L’Oréal Liliane Bettencourtovou sepsalo petici adresovanou tamní vládě, aby jim zvýšila daně.

Vzkaz od ženy, jejíž majetek se odhaduje na více jak 26,5 miliardy dolarů, a dalších 15 prominentních lidí, kteří jsou označováni jako "les riches", tak přišel francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu právě včas. Ten totiž hledá cesty, jak "zalepit" díry ve státním rozpočtu.

Například zrušením daňových výjimek, které by do státní kasy mělo přinést dalších pět až deset miliard eur. Francouzští boháči se ozvali pár dní poté, co v podobném duchu promluvil i americký miliardář Warren Buffett.

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Waren Buffett


Hlavně ať to není moc
Signatáři francouzské petice mluví o "rozumném příspěvku". Ten by tím pádem nebyl v rozporu s předvolebním slibem Nicolase Sarkozyho, který zněl, že ochrání bohaté lidi od vyššího zdanění. Francouzská vláda již zkoumá možnosti dodatečného zdanění ve výši dvou procent u lidí, jejichž příjmy přesahují jeden milion eur ročně. Stát by si tak mohl přijít na dodatečných 300 milionů eur.

"V čase, kdy veřejný schodek a vyhlídky na budoucí navyšování veřejného dluhu ohrožují budoucnost Francie i Evropy, se zdá nezbytné, abychom i my přispěli," objevuje se v prohlášení, které podepsal například i šéf Société Générale Frederic Oudéa či Christophe de Margerie, ředitel ropné společnosti Total.

ČTĚTE VÍCE:


"Uvědomujeme si, že jsme plně těžili z francouzského systému a evropského prostředí, se kterým jsme spojení. Rádi bychom ho proto pomohli udržet," sděluje dále petice, která byla zveřejněna v časopise La Nouvel Observateur.

Dědička kosmetického impéria Liliane Bettencourtová. Na snímku s dcerou

Podle zahraničních médií se "les riches" inspirovali právě od miliardáře Warrena Buffetta. Ten vyzval americké zákonodárce, aby "superbohatým" zvýšili daně. Jak řekl, sám minulý rok odvedl státu na daních asi 6,94 miliardy dolarů. "Může se to zdát jako hodně peněz, ale ve skutečnosti jsem zaplatil jen 17,4 procenta ze svého zdanitelného příjmu. Mých 20 kolegů z naší kanceláře přitom platí daňovou zátěž pohybující se mezi 33 až 34 procenty," prohlásil Buffett. I tak ho ale kritici obviňují z pokrytectví. Kdyby prý chtěl, mohl peníze, které daroval nadaci Gates Foundation, raději věnovat americkému ministerstvu financí.

K výzvě, aby bohatí lidé platili větší daně, kterou americkým orgánům před několika dny adresoval miliardář Warren Buffett se přidal i výkonný ředitel společnosti Danone Franck Riboud


Češi: Nedáme, moc se krade
Ani v Česku se podnikatelé nebrání nějakému příspěvku "na pomoc vlasti". Přesto se z českých krajů ozývá jednoduchá podmínka – až se tady přestane krást. "Dokud se bude v Česku krást způsobem, jakým se krade, tak nemá smysl spekulovat, jestli by byl někdo ochoten do tohoto systému něco navíc přispívat. Takový člověk by byl blázen," řekl LN Jiří Šimáně, majitel holdingu Unimex Group.

PODÍVEJTE SE, KDE V EU ROSTOU DANĚ


"Všechny vlády, které byly v Česku u moci, si nezaslouží ani korunu navíc, dokud se něco neudělá s korupcí," vidí to obdobně Radim Jančura, majitel Student Agency, a dodává: "Jedinou variantou je, že stát padne na dno a bude mít málo peněz. Až pak lze uvažovat, jestli pošleme něco navíc."


Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...