23. října 2009 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chcete letět do kosmu? Jděte do Penny marketu

Penny market. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penny market. | foto: Lidové noviny

PRAHA/VÍDEŇ Litr mléka, jedno máslo a let do vesmíru. I tak může nově vypadat nákup v rakouském Penny marketu. Diskontní řetězec nabízí za 210 tisíc eur výlet do vesmíru. To není vtip.

Od včerejška prodává rakouská síť obchodů Penny lety do vesmíru. Cena letu ovšem není zrovna nízká. Ten, kdo si bude chtít dopřát stav beztíže a pozorovat hvězdy z raketoplánu, musí sáhnout hluboko do kapsy. Čtyřicetiminutovou cestu do vesmíru nabízí Penny v novém letáku za 209 555 eur (zhruba 5,5 milionu korun).

Skutečně nejde o vtip. Informaci potvrdil mluvčí skupiny Rewe, které řetězce Penny patří. A výmluvný je i nabídkový leták, který platí od včerejška.

Fakt, že peněženky většiny zákazníků, kteří nakupují v Penny, na takovou cestu s vysokou pravděpodobností nestačí, nijak vedení řetězce nevzrušuje. Podle vyjádření společnosti má nabídka letů do vesmíru především nalákat zákazníky a usnadnit síti Penny vstup na trh cestovního ruchu. V novém letáku firma totiž nabízí i běžné dovolené na Zemi.

Vesmírná letenka ze supermarketu

Za 209 555 eur lze absolvovat čtyřicetiminutový let raketoplánem.

Letenku lze koupit v Rakousku už nyní, ale první turista z obchodu vzlétne až v roce 2001.

Během letu se zákazník dostane do výšky jednoho sta metrů.

Nabídku letu do vesmíru obsahuje včara vydaný leták sítě Penny v Rakousku.

Kdo si našetří potřebné peníze a bude se těšit na start do vesmíru, musí si ještě chvíli počkat. Ačkoli let lze koupit již nyní, do vesmíru se vzlétne nejdřív až v roce 2011. Provozovatelem cesty je podle údajů řetězce americká firma Rocketplane Global, firma, která má sídlo v Oklahomě. Odtamtud mají také vesmírní turisté startovat kosmickým kluzákem XP Spaceplane, který firma vlastní. Během letu se vesmírný turista dostane do výšky sto kilometrů nad zemí a raketoplán dosáhne rychlosti kilometr za vteřinu.

Firma je přitom jen jedním z řady podniků, které chystají nabídku letů vesmírem jako alternativu za pozemskou dovolenou.

Diskonty Penny garantují podobně jako u ostatního sortimentu nejnižší ceny. To ovšem vzbudilo v případě letů do vesmíru pozdvižení, protože na webových stránkách americké společnosti je cena za let do vesmíru zhruba o 30 tisíc eur levnější. Obchodní vedoucí Rewe Rakousko Martin Fast to ovšem obhajuje s tím, že v balíčku Penny získá klient navíc let v byznys třídě do Oklahomy a zpátky. Pokud by zákazník ovšem našel někde jinde podobný nabídkový balíček v nižší ceně, garantuje mu řetězec doplacení rozdílu.

Penny není jediný diskont, který se snaží oslovit zákazníky novinkami ve svém sortimentu. Velký rozruch vyvolal v létě vstup řetězce Hofer, který patří pod Aldi, mezi čerpací stanice. Benzin a naftu prodával téměř za polovinu ceny obvyklé na běžných čerpacích stanicích, což vedlo k několikakilometrovým kolonám před stanicemi. Takový nával ovšem nabídka letů do vesmíru zřejmě nevyvolá.