Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chcete stavět dům? Není kde. Pozemky stojí už stejně jako stavba sama

Přílišná hustota zastavěnosti je Achillovou patou nových rezidenčních čtvrtí na okrajích téměř všech měst. Tady se majitelé pojistili – přikoupili ještě jeden sousední pozemek. Vila dostala prostor, který jí opravdu sluší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přílišná hustota zastavěnosti je Achillovou patou nových rezidenčních čtvrtí na okrajích téměř všech měst. Tady se majitelé pojistili – přikoupili ještě jeden sousední pozemek. Vila dostala prostor, který jí opravdu sluší. | foto: Ester Havlová

PRAHA Stavební pozemky vhodné pro stavbu rodinných domů se stávají "nedostatkovým zbožím". Jejich cena se tak často rovná ceně domu samotného.

Poptávka po stavebních pozemcích pro rodinné domy vzrostla v některých lokalitách České republiky meziročně až o polovinu. Dům se zahradou je jednoduše snem mnoha Čechů. Co když ale najdete v nabídce realitních kanceláří pouze parcely bez vody a elektřiny, na "konci světa", případně za cenu třípokojového bytu v centru města?

Tak totiž vypadá dnešní realita v oblasti volných pozemků. "Stavební pozemky pro výstavbu rodinných domů téměř nejsou, a když už se nějaké najdou, tak čertovsky drahé," řekl LN Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje portály jako Realitymorava.cz nebo Realitycechy.cz. Týká se to zejména kvalitních pozemků, tedy zasíťovaných, s hezkým výhledem a daleko od jakékoli průmyslové zóny.

V některých případech dokonce ceny pozemků výrazně převyšují hodnotu vlastního rodinného domu, někdy i dvougeneračního.
K nedostatku stavebních pozemků na českém trhu přispívají do jisté míry i jejich majitelé, kteří často ani nemají důvod se jich zbavovat.
"Náklady na údržbu pozemku jsou minimální, na rozdíl od bytů či domu," řekl LN jednatel pražské realitní kanceláře Maxima Reality David Černík.

Důkazem omezené nabídky je také to, že pozemky "propluly" bez jakýchkoli ztrát hospodářskou krizí, kdy na rozdíl od jiných nemovitostí neztratily ani korunu na své hodnotě. To platí jak pro okolí Prahy, tak pro pozemky na kraji malých vesnic na Moravě. Byť mezi cenami v obou lokalitách existují velké rozdíly.

Zatímco nedaleko Prahy dáte za metr čtvereční 2,5 tisíce až tři tisíce korun, v pražské části Podolí vyjde metr čtvereční již na 20 až 25 tisíc korun a v centru hlavního města dokonce na 250 tisíc korun za metr čtvereční. V okolí Zlína vyjde pozemek, který má veškeré sítě, na 1200 až 1600 korun za metr čtvereční.

"V případě horní hranice už můžeme mluvit spíš o přemrštěné ceně," uvedla pro LN majitelka realitní kanceláře v Otrokovicích na Zlínsku Věra Němcová.

Pro byty je místa dostatek
Na přemrštěné ceny pozemků si stěžují i developeři, kteří shánějí vhodné lokality pro výstavbu svých projektů. "Majitelé těchto pozemků mají nereálné představy o ceně, která je často až o sto procent vyšší než jejich skutečná hodnota," tvrdí generální ředitel developerské společnosti Crescon Jan Jerie.

Podle něj byly tyto pozemky nakoupeny v době boomu za vysoké ceny, přičemž současní majitelé nechtějí jít kvůli vysoké ztrátě pod cenu.

K dispozici jsou tak spíš pozůstatky po projektech, které nebyly kvůli krizi uskutečněny. "Nabídka takových pozemků i s projektem je velká. Ani jeden jsme však nekoupili, protože tam vždy nalezneme nějakou nevýhodu," sdělil LN generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Podle jeho slov nebude o takový typ pozemků nouze ani do budoucna. Jejich velkou zásobu totiž tvoří takzvané brownfields, tedy nevyužívané průmyslové zóny, jichž je v Praze a jejím okolí obrovské množství.

Další podrobnosti o cenách pozemků si přeštěte ve čtvrtečním vydání deníku


 

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!