2. srpna 2011 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chcete volat z mobilu levněji? Zkuste to přes internet

Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia. | foto: Reuters

PRAHA  Chytré telefony s připojením na internet se stávají pastí pro mobilní operátory. Většina z nich totiž umožňuje snadno volat přes internet. Takové volání už v Česku nabízejí desítky firem a využívají stovky tisíc zákazníků. Volání z chytrého mobilu přes internet je totiž vyjde na zlomek ceny, kterou nabízejí mobilní operátoři.

Zákazníci tak mohou ušetřit stovky korun měsíčně. "Od té doby, co jsem si pořídil chytrý telefon, tak s tradičními mobilními operátory téměř nevolám. Proč bych měl platit 4,90 koruny za minutu hovoru, když můžu platit něco málo přes korunu," říká pětatřicetiletý podnikatel Petr Hliva a dodává, že měsíčně ušetří kolem 400 korun.

INFOGRAFIKA:


Jeho slova pak potvrzují i ostatní zákazníci menších operátorů, kteří levné volání nabízejí.

Stačí chytrý telefon s internetem
Princip mobilního VoIP telefonování, tedy volání prostřednictvím mobilu přes internet, je přitom jednoduchý. "Stačí mít chytrý telefon s operačním systémem a připojení k internetu," vysvětluje Marek Mencner, šéf společnosti Mikrotech, jednoho z významných poskytovatelů volání přes internet.

"Hlas se totiž nepřenáší přes telefonní kabely nebo přes sítě mobilních operátorů, nýbrž je převáděn na data a ta jsou pak přenášena po internetu," doplňuje na svých webových stránkách další z alternativních mobilních operátorů, společnost Fayn.

Právě tento fakt umožňuje, aby tito operátoři účtovali za své služby ceny často několikrát nižší než tři největší tuzemští mobilní operátoři.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.