13. května 2013 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cheb hospodaří za hranicemi, v německém lese kácí polomy

Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům. | foto: ČTK

CHEB Lesy města Chebu začaly hospodařit v lese, který na přelomu roku město získalo na německém území, kde byl desetiletí v nucené správě. Prvními pracemi je kácení dřeva po zimních polomech. Město zároveň připravuje zápis nadace, do které vloží výtěžek z dosavadního hospodaření v lesích v Německu.

Městské lesy mají podle zadání letos vytvořit z hospodaření v 600hektarovém lese v Německu zisk 1,5 milionu korun. Režim lesního hospodaření v Německu je ale odlišný, lesy se tam obvykle kácí v celých pásech. Městské lesy však postupně přejdou na český model, kdy se první prořezávka dělá po deseti letech a další po zhruba 40 letech.

"Už jsme vytěžili asi 1800 kubíků polomového dřeva. První odhady škod po polomech byly okolo 2000 kubíků, ale ukazuje se, že to bude asi 3000 kubíků," uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkem 905 tisíc eur (asi 23,4 milionu korun) vloží Cheb do nadačního fondu, který bude podporovat projekty záchrany památek, setkávání nebo zachování místních tradic. Jde o peníze, které se nashromáždily za dobu nucené správy a teprve nyní byly převedeny z Německa na účet Chebu.

"Část peněz jsme už na konto nadačního fondu převedli a nyní se připravují podklady pro její zápis. Ve správní radě budou čtyři zástupci města Chebu a z německé strany zástupci samosprávy nebo krajanských spolků," uvedl Vanoušek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!