Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chladnokrevný vrah bere plat i za mřížemi. Je totiž řeckým úředníkem

Ve vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ATÉNY Státní zaměstnanci v Řecku se stále těší nevídaným výsadám. Dokazuje to případ dvou účetních z horské obce Paggaio, kteří před čtyřmi lety chladnokrevně zabili starostu a byli odsouzení k doživotí a 16 letům vězení. Ačkoliv oba už tři roky sedí za mřížemi, stále pobírají 600 eur (více než 15 tisíc korun) měsíčně – polovinu svého platu.

Obecní hospodář Savvas Saltouridis se svým kolegou-komplicem Ioakeimem Monosem vylákali v prosincové noci roku 2009 starostu obce Triantafyllose Koukoudise na odlehlé parkoviště za u pobřežní silnice. V obecní kase totiž chybělo 700 tisíc eur a trojice se měla na místě dohodnout, jak problém vyřešit.

K žádné dohodě ale nedošlo. Saltouridis vysokého a statného starostu, který dříve pracoval jako fitness trenér, doslova rozstřílel ručním samopalem Uzi. O tři dny později bylo Koukoudisovo tělo nalezeno v kufru Saltouridisova auta. Soud ho potrestal za chladnokrevnou vraždu doživotím. Monos vyvázl za napomáhání k vraždě s 16letým trestem.

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoliv oba už více než tři roky nesedí v kanceláři, ale ve vězení, stále pobírají (i když jen poloviční) plat. Vyhodit státního úředníka je totiž v Řecku nebývale komplikovaná záležitost, jak připomíná americký deník Wall Street Journal. Jak Saltouridis tak Monos se totiž neustále odvolávají k rozhodnutí disciplinární komise. A finální rozhodnutí o jejich propuštění se tak stále odkládá.

Chtějí nás očernit, říká odborový předák

Jak podotýká WSJ, v disciplinárním řízení je nyní na 2 100 státních zaměstnanců. Polovina z nich čelí vyšetřování kvůli kriminálním deliktům. Vinou složité a zdlouhavé byrokracie přitom všichni pobírají buď celý, nebo alespoň poloviční plat.

Mezinárodním věřitelům, kteří do zadluženého středomořského státu napumpovali miliardy eur, se ochrana přebujelé řecké byrokracie nelíbí a volají po razantních škrtech. Řecká vláda zatím propustila na 2 660 úředníků, což v zemi, kde je 28% nezaměstnanost vzbudilo vlnu protestů.

Proti výtkám z Bruselu a Mezinárodního měnového fondu se staví zejména silné odbory. „Státní zaměstnance pouze očerňují. Podobnými příběhy pouze vytvářejí falešný obraz o úřednících, aby ospravedlnili škrty a destrukci veřejného sektoru,“ řekl deníku odborový předák Themis Balasopoulos.

Další záchranný balík na cestě

Generální stávka v Řecku: příznivci komunistické strany pochodují k parlamentu.

Generální stávka v Řecku: příznivci komunistické strany pochodují k parlamentu.

Řecko již dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu dva balíky úvěrové pomoci v celkové výši 240 miliard eur (6,2 bilionu korun). Měnový fond nicméně odhaduje, že zemi bude v letech 2014 a 2015 chybět téměř 11 miliard eur.

Atény výměnou za pomoc zavádějí masivní výdajové škrty, snižují důchody a mzdy a opakovaně zvyšují daně, což sráží ekonomiku a vyvolává protesty obyvatel. Měnový fond již avizoval, že Řecko bude muset do roku 2016 schválit nová úsporná opatření, řecká vláda však doufá, že se dalším úsporám vyhne.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...