4. července 2013 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chmurný konec slavné Avie: zaměstnanci dostanou výpověď v pondělí

Avia D120 4x4 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avia D120 4x4 |

PRAHA Tři čtvrtiny ze zhruba 200 zaměstnanců někdejší slavné továrny na výrobu nákladních automobilů Avia dostanou v pondělí výpovědi. Výroba se totiž přesouvá do Indie, kde sídlí mateřská společnost automobilky Ashok Leyland. V Česku zůstane pouze prodejní síť.

"Přesně 144 zaměstnancům vedení firmy nabídne dohodu o ukončení pracovního poměru k poslednímu červencovému dni. Dostanou odstupné pět platů," řekl serveru Aktuálně.cz předseda podnikové odborářské organizace Petr Rukavička.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve firmě zůstane už jen 52 zaměstnanců. Budou to především pracovníci vývoje, kteří budou pokračovat v rozpracovaných projektech, další lidé budou zajišťovat údržbu areálu v pražských Letňanech.

Firma už nevyrábí nové automobily, pouze se vyrobené kusy upravují podle přání zákazníků. Rukavička očekává, že část propuštěných zaměstnanců bude moci přejít k novému zaměstnavateli, většina ale skončí v evidenci úřadu práce. Propuštěni budou také ti zaměstnanci, kteří až do srpna pomáhají rozjet vlastníkovi firmy v Indii novou linku na výrobu nákladních aut.

ČTĚTE TAKÉ:

O ukončení výroby v Avii rozhodla indická mateřská společnost Ashok Leyland Limited. Poprodejní služby, jako je například záruční servis a prodej náhradních dílů, bude společnost poskytovat nadále. Za prvních pět měsíců letošního roku vyrobila Avia jen čtyři vozidla a pouze doprodávala zásoby z minulého roku.

Loni firma prodala 1003 vozů, tedy o 67 procent více než rok předtím. Tržby stouply o 56 procent na 665 milionů korun. Avia je tradiční značka, existuje již 94 let.

Lidovky.cz, ČTK