1. prosince 2009 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chodorkovskij dosáhl satisfakce, Rusko má jeho firmě zaplatit 100 miliard

Michail Chodorkovskij na snímku z května 2005 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Chodorkovskij na snímku z května 2005 | foto: AFP

LONDÝN Bývalí majitelé ruské ropné společnosti Jukos vyhráli mezinárodní arbitráž v nizozemském Haagu, kde vedli spor proti Rusku. Otevřela se jim tak cesta k tomu, aby mohli žádat od Ruské federace odškodné až 100 miliard dolarů (asi 1,72 bilionu Kč) za to, jakým způsobem ruské úřady rozbily kdysi největší ropnou společnost v Rusku.

Uvedla to dnes agentura Reuters. Případ ale ještě nekončí. Hlavním akcionářem Jukosu byla společnost GML. Její zástupci dnes agentuře Reuters řekli, že chtějí získat souhlas k zabavení majetku Ruské federace v zahraničí, pokud se Moskva nebude řídit nálezem arbitráže.

Bývalý šéf a hlavní vlastník Jukosu Michail Chodorkovskij a jeho spolupracovník Platon Lebeděv skončili ve vězení na základě obvinění z daňových podvodů a zpronevěry.

GML se svých práv domáhala na základě mezinárodní úmluvy o ochraně zahraničních investic v zemích východní Evropy a bývalého Sovětského svazu.

Ruská vláda v roce 2003 začala požadovat, aby Jukos zaplatil miliardy dolarů, údajně šlo o daňové nedoplatky. Jukos obvinění odmítal, nicméně zpočátku platil. Později byl ale nucen vyhlásit bankrot, protože další požadavky na zaplacení vysokých částek už nebyl schopen splnit.

Chodorkovskij obvinění vždy odmítal a řekl, že kolaps Jukosu byl předem připraven ze strany státu. Podle Chodorkovského to byla odveta za to, že byl v politické opozici proti tehdejšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Novým majitele Jukosu se stala státní ropná společnost Rosněfť.