30. března 2017 12:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chovanec hájí razii na cizince v Rohlíku. ‚Stojíme za postupem policie‘

Zásah Policie ČR ve skladu online supermarketu Rohlik.cz na několik hodin zcela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah Policie ČR ve skladu online supermarketu Rohlik.cz na několik hodin zcela... | foto: Rohlik.cz

PRAHA Policie při třídenní kontrolní akci odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. Dalších 31 cizinců v zemi pobývalo nelegálně. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění. Ve čtvrtek uvedli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Při jiné kontrolní akci policisté na začátku v března zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec ve čtvrtek uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny.

„Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie,“ uvedl Chovanec.

Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Zúčastnilo se jich přes 1200 policistů, včetně příslušníků z Německa a Polska. Kromě téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

„Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká,“ řekl Chovanec. Zdůraznil, že nejde o „hon na cizince“ a podobné akce budou pokračovat. Výsledky kontrolní akce podle něj ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce, hlavně občany Ukrajiny a Moldavska. Dál se také potvrzuje zvyšující se trend padělaných a pozměněných cestovních dokladů z Rumunska, které k neoprávněnému výkonu práce využívají hlavně Ukrajinci.

Nic ojedinělého

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. Jde podle něj o každodenní součást práce jeho podřízených. „Takových kontrol se udělá deset tisíc měsíčně,“ řekl Majer.

Podle Chovance jsou ve Sněmovně připraveny příslušné legislativní změny. Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince, s kterými jsou pak problémy. Další novela se podle Chovance týká agentur práce. „Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než 2000 agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo,“ řekl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!