20. března 2009 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chrenek otřásl důvěrou v průmysl

Tomáš Chrenek a premiér Mirek Topolánek v hledišti Davis Cupu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek a premiér Mirek Topolánek v hledišti Davis Cupu. | foto: ČTK

OSTRAVA Dluhy třinecké společnosti Moravia Energo z impéria firem podnikatele Tomáše Chrenka, která je v úpadku, se podle propočtů dnešních Hospodářských novin (HN) budou blížit čtyřem miliardám korun. Jde o druhý největší domácí krach poslední doby - víc se utopilo jen ve sklárnách a porcelánkách ze skupin Porcela Plus a Crystalex.

Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová odhaduje, že celkové dluhy přihlášené do insolvenčního řízení překročí tři miliardy korun. Majetek firmy dluhy ale ani zdaleka nepokryje, uvedl deník.

Komerční banka už přiznala, že může v Moravii přijít až o miliardu korun. Kromě toho dluží Chrenkova firma podle údajů v insolvenčním rejstříku bance UniCredit přes 380 milionů korun a České spořitelně necelých 200 milionů korun.

Banky už se odklonily od železáren

"Chrenek ztratil naši důvěru. S jeho firmami nechceme mít nic společného a i jeho dodavatelé budou pod větším dozorem," potvrdil listu vysoce postavený manažer jedné z bank, jež Moravia Energo financovaly.

Ředitel Třineckých železáren, které jsou hlavní firmou Chrenkova impéria, Jiří Cienciala potvrdil, že některé banky se už od železáren odklonily. O důvěru ale přišly i ostatní firmy z Chrenkova impéria - televize a filmová studia Barrandov nebo zdravotnický holding Agel.

Moravia Energo, která patřila k nejvýznamnějším obchodníkům s energií v zemi, se dostala do vážných potíží, když jí v únoru přerušila energetická společnost ČEZ dodávky elektřiny. "Část našich pohledávek kryjí garance, i tak do konkurzu přihlásíme jednu až dvě miliardy korun," řekl listu zdroj z ČEZ.

Moravia ale zůstala dlužná i řadě obchodníků. Jen dluh vůči švýcarskému Atelu se blíží miliardě korun. Desítky milionů dluží firma Pražské energetice, První energetické ze skupiny J&T či energetické firmě E.ON.

ČTK