15. dubna 2009 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chrenkovo impérium se rozpadá

Tomáš Chrenek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zdravotní pojišťovna Agel, kterou před rokem založil podnikatel Tomáš Chrenek, zřejmě končí. Ve čtvrtek se bude rozhodovat o jejím sloučení s Hutnickou zdravotní pojišťovnou (HZP), uvedl dnes server Aktuálně.cz. Představitelé obou pojišťoven podle serveru fúzi nevylučují.

Sloučení s HZP připustila i ředitelka marketingu ZP Agel Mária Adamová. "V této chvíli se ale jak pro pojištěnce a poskytovatele zdravotní péče, tak pro HZP a ZP Agel nic nemění. Do dnešního dne nebyla na příslušná ministerstva podaná žádost o sloučení obou zdravotních pojišťoven," řekla. Zdravotní pojišťovna Agel teď podle ní hospodaří s přebytkem více než 100 milionů korun základního fondu, což představuje několikaměsíční rezervu v platbách za poskytnutou péči zdravotnickým zařízením za pojištěnce.

Adamová proto označila dnešní článek serveru Aktuálně.cz o čtvrtmiliardové ztrátě a platební neschopnosti ZP AGEL za lež. "Společnost AGEL podala na redaktora serveru Aktuálně.cz Petra Holuba za jeho lživé články už před několika týdny žalobu," uvedla.

Samostatně už pojišťovna existovat nemůže

"Další samostatná existence pojišťovny je nereálná," tvrdí podle serveru strategický materiál, který správní rada Agelu projednala už v březnu. Generální ředitel HZP Zdeněk Vrožina připustil, že o fúzi se vážně jedná.

Pokud správní rady Agelu a HZP na svém zasedání ve čtvrtek fúzi schválí, požádají pojišťovny o souhlas ministerstvo zdravotnictví. Když nebude mít námitky ani ministerstvo financí, mohou už od července fungovat společně pod názvem HZP, píše server.

Projekt pojišťovny Agel byl v česku neobvyklou novinkou

Pojišťovna měla doplnit zdravotnický holding Tomáše Chrenka, který si koupil či pronajal řadu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení a přitom vlastnil firmu na distribuci léků a zdravotnického materiálu. Podle údajů na stránce www.agel.cz provozuje Agel mimo jiné nemocnice v Prostějově, Přerově, Šumperku, Českém Těšíně, ale také polikliniky v Ostravě, Olomouci a Plzni. Několik nemocnic má i na Slovensku, například v Levoči a Krompachách.

Kvalita sítě nemocnic a nabídka nadstandardních služeb včetně proplácení antikoncepce přilákaly za rok k Agelu 59.000 pojištěnců. Tím Agel splnil zákonnou podmínku, že musí mít 50.000 klientů. Tolik lidí však podle serveru nestačí, aby pojišťovna začala vydělávat.

Aby byla pojišťovna finančně soběstačná, musí podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery překročit hranici 130.000 až 150.000 pojištěnců. "A to se samozřejmě za tu krátkou dobu Agelu nemohlo podařit dosáhnout," uvedl. Případná fúze je tak podle něj pragmatickým ekonomickým rozhodnutím. Další zavedené pojišťovny podle Kothery problémy s provozním financováním nemají.

Potíže Agelu zatím neodradily další finanční skupiny od vstupu na Chrenkovu cestu. Letos v březnu vznikla zdravotní pojišťovna Média, která je součástí finančního impéria GES. Impérium ovládá spolumajitel televize Prima Ivan Zach. "Padesát tisíc pojištěnců získáme za půl roku," řekl Aktuálně.cz ředitel nové pojišťovny Emil Buřič.

ČTK