15. února 2011 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chrenkovy elektrárny postaví v Prostějově tajemná slovenská firma

Elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení | foto: Shutterstock

PROSTĚJOV/PRAHA Do české energetiky proniká nová, tajemná firma s neprůhlednou majetkovou strukturou. Jde o společnost Trens, která aktuálně odkoupila projekt na stavbu dvou plynových elektráren v Prostějově.

Trens stojí za účelově založenou firmou Gama Investment, která projekt získala loni v říjnu od insolvenční správkyně majetku po zkrachovalé společnosti Moravia Energo.

Trenčínský Trens, největší výrobce obráběcích strojů na Slovensku, chce vytvořit vlastní energetickou divizi. Již před dvěma lety odkoupil slovenský podnik Novácka Energetika (původně NCHZ Energetika), což je podniková elektrárna slovenské chemičky NCHZ. Prodej zvládl doslova na poslední chvíli, pár měsíců poté NCHZ skončila v konkurzním řízení.

Skuteční vlastníci Trensu zůstávají v zákulisí. Majoritu v trenčínském podniku totiž drží neprůhledná firma Esseta Advisors, registrovaná na Kypru.

Právě Novácka Energetika se na konci loňského roku stala novým vlastníkem firmy Gama Investment a tím i plánovaných elektráren v Prostějově. "Můžeme potvrdit, že Novácka Energetika převzala prostřednictvím společnosti Gama Investment energetický projekt skládající se z paroplynového cyklu a špičkového zdroje v Prostějově. Naším záměrem je zabezpečit realizaci projektu v celém původním rozsahu," uvedl na dotaz LN ředitel Novácké Energetiky Marián Hluzák.

Přípravné práce mají začít již v dubnu, nový vlastník též pracuje na získání stavebního povolení. Zdroj na zemní plyn by mohl zahájit provoz na jaře příštího roku, paroplynová elektrárna o rok později. "Cílem je zkrátit termín výstavby, aby bylo možné nabídnout městu Prostějov teplo za atraktivní cenu," dodává Hluzák.

Investor již má přislíbené i bankovní financování, Hluzák nevylučuje ani vstup dalšího partnera do projektu. Zájem o podíl v plánované elektrárně měla například společnost Bohemia Energy.

Pohrobci Moravia Energo
Oba energetické projekty představují nejhodnotnější majetek, který zbyl po zkrachovalé Moravii Energo. Její pád začal před dvěma lety, kdy společnosti zlomily vaz spekulace na další růst cen elektřiny. Vzhledem k platební neschopnosti byla 23. února 2009 vyřazena z energetického trhu, počátkem března pak soud prohlásil úpadek společnosti.

Celková výše nesplacených dluhů Moravie Energo, která byla svého času čtvrtým největším dodavatelem elektřiny na domácím trhu, činí 4,6 miliardy korun. Spolu s případy úpadku společností Škodaexport a Oděvní podnik Prostějov se jedná o jeden z největších bankrotů v Česku za posledních pět let.

Mezi největší věřitele padlé Moravie Energo náleží energetické skupiny ČEZ a Alpiq a dvě financující banky - Komerční a UniCredit. Výnos z prodeje majetku však pokryje zřejmě jen desetinu z celkové výše dluhů. Například energetické projekty v Prostějově prodala insolvenční správkyně Lenka Vidovičová za 212 milionů korun.

Většinovým vlastníkem zkrachovalé Moravie Energo byl ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Balík 31 procent akcií vlastnil po určitou dobu v roce 2007 bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross. Podíl koupil za necelých 20 milionů a za necelý rok jej odprodal investiční skupině Arca Capital za 110 milionů korun.